Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: θεατρο δασους Θεσσαλονικη 2/6/10

Re:θεατρο δασους Θεσσαλονικη 2/6/10 13 έτη 10 μήνες πριν, #30795

  • RaphaelGR
  • RaphaelGR's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Νεαρός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 22
  • Κάρμα: 1
Αυτή είναι η ανοιχτομυαλιά της ελληνικής ποιοτικής μουσικής (όπως επιμένουμε, αλλά νομίζω δικαίως, να την αποκαλούμε) και των ακροατών της;

Αλόγιστη προκατάληψη, που φτάνει πολλές φορές στα όρια της εμπάθειας, είναι αυτό που θα πρέπει να αντιμετωπίσει ένας νέος καλλιτέχνης όταν δε μπορεί, αναμενόμενα και φυσιολογικά πιστεύω, να ανταποκριθεί στα ψηλά στάνταρ των ελιτιστών και των φιλοσοφημένων.

Έχω βαρεθεί εδώ και μέρες να ακούω πολλά και έντονα αρνητικά σχόλια για την εν λόγω ερμηνεύτρια.
Δεν απευθύνομαι σε κάποιον φίλο από αυτό εδώ το topic, αλλά ούτε και σε κάποιον άλλο συγκεκριμένα (άλλωστε δε σας γνωρίζω).
Απευθύνομαι όμως, ξεκάθαρα και κατηγορηματικά, στους "γαΐδαρους", επιτρέψτε μου την έκφραση, που το έχουν πολύ εύκολο να ξεστομίζουν (ή ακόμα χειρότερα, να πληκτρολογούν) εκφράσεις ασύμβατου πνεύματος με το ίδιο το νόημα της μουσικής που αγαπάμε.

Δε πήγα σε συναυλία και ούτε πρόκειται να πάω, δυστυχώς. Όμως άκουσα δύο-τρία τραγούδια από τη Ματούλα και ίσως να μην με ενθουσίασαν. Παρ' όλα αυτά ξέρει να κάνει τη δουλειά μακράν καλύτερα από εμένα αλλά και από όλους, πιστεύω, από το εκάστοτε ακροατήριο.

Εξέφρασα άποψη για το "αγιάζι". Είπα πως η εκτέλεσή της, όπως και του Θανάση, δεν επαρκεί, αδικεί το τραγούδι. Και νομίζω είναι μία λογική, αν και πάντα προσωπική, εκτίμηση.
Το να κάτσω όμως και να εκφράσω απόψεις πικρόχολες και επιθετικές, δε θα ωφελήσει ούτε εμένα, ούτε τη Ματούλα, ούτε εσάς. Απλά, θα φανώ υπεροπτικός, επιπόλαιος και γκρινιάρης.

Ίσως να μην ανταποκρίνεται στο σκοπό όπως το έκανε η Μάρθα (που δε με γέμιζε με τη φωνή της, όμως θα ήμουν ανόητος αν δεν αποδεχόμουν το μεγαλείο της χροιάς της). Εντάξει, μέχρι εκεί, ας χαλαρώσουμε, ας απολαύσουμε την υπέροχη μουσική που πολύ γενναιόδωρα χαρίζει ο Θανάσης (και αρκετοί άλλοι) στο πολιτισμό μας, ας αισθανθούμε και για λιγάκι περήφανοι που έχουμε τη δυνατότητα να ακούσουμε ζωντανά αυτή τη μουσική (που είμαι σίγουρος πως με το πλήρωμα του χρόνου θα αποκαλούμε θρυλική) και ας σταματήσουμε να γκρινιάζουμε για άτοπα πράγματα.

Γιατί αυτό εγώ το ονομάζω ανελευθερία, και η μουσική που αγαπάμε είναι ελεύθερη.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:θεατρο δασους Θεσσαλονικη 2/6/10 13 έτη 10 μήνες πριν, #30796

  • b_a_b_i_n_o_s
  • b_a_b_i_n_o_s's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Νεαρός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 34
  • Κάρμα: 1
Με αφορμή την χθεσινή συναυλία θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τον Αλήτη + Παρουσίαση των μουσικών (για να τους μαθαίνουμε σιγά-σιγά) σε video. Η λήψη είναι αρκετά - τηρουμένων των αναλογιών - καλή (640x480) ...
~130 mbytes σε rapidshare...

rapidshare.com/files/394683790/2010-06-02_Theatro_Dasous_-_Thanasis_-_Aliti___parousiasi_mousikon.rar.html

ελπίζω να σας αρέσει

B)
Τελευταία Επεξεργασία: 13 έτη 10 μήνες πριν, από τον/την b_a_b_i_n_o_s.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:θεατρο δασους Θεσσαλονικη 2/6/10 13 έτη 10 μήνες πριν, #30799

  • TheVrachnoprofiter
  • TheVrachnoprofiter's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Ανώτερος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 52
  • Κάρμα: -9
Επιγραμματικά:

Εξαιρετικοί μουσικοί και μερικές πολύ ενδιαφέρουσες ενορχηστρώσεις, που όμως δεν φτάνουν τις περσινές κατά τη γνώμη μου. Μου έλειψε το τσέλο και η ηλεκτρική κιθάρα θα προτιμούσα να έχει μεγαλύτερο ρόλο.

Συνακολούθως (πώς τα λέω ο πούστης), Η Σιμούν μου φάνηκε μισή σε σχέση με πέρυσι, προτιμούσα τον πιο μινιμαλιστικό περσινό Σαν Μικέλε (που κι αυτός βέβαια δεν είχε μεγάλη κορύφωση ενορχηστρωτικά), ενώ δεν μου άρεσε και τόσο η "κονσέρβα" εισαγωγή του (πολύ καλού) "Ποιος θα με θυμάται".

Η Ματούλα σωστότατη όσον αφορά τις νότες της (μπορεί και σωστότερη από τη Μάρθα στα σημεία), αλλά δε με γέμιζε ως ερμηνεύτρια στα συγκεκριμένα τραγούδια. Αξιοπρεπέστατη παρουσία πάντως στο σύνολό της.

Ο ηχολήπτης για μπάτσες. Συνεχή σκαμπανευάσματα στον ήχο, ενώ δεν ακούσαμε σχεδόν καθόλου τον Πολυζωγόπουλο. Επίσης σε κάποιο σημείο οι προβολείς έπεφταν κατευθείαν πάνω μας και έσπαγαν νεύρα.

Το σκηνικό πολύ όμορφο, τόσο όσον αφορά τους πίνακες όσο και τα φώτα που έπεφταν στα δέντρα πίσω. Το θέατρο δάσους είναι ούτως ή άλλως πανέμορφος χώρος.

Σχετικά απαθές κοινό, που μόνο στα πολύ γνωστά κομμάτια συμμετείχε (σε σχέση με άλλες συναυλίες του Θανάση πάντα). Το προτιμώ ωστόσο από το να εξφενδονίζονται μπουκάλια στη σκηνή... Ο Θανάσης μες στην τρελή χαρά.

Το πρόγραμμα φοβερό. Χάιλαιτς για μένα: Αγρύπνια, Ήμερος Ύπνος, Άδειοι Τόποι, Μιλώ για Σένα, Βάλε Κρασί που το κάνανε τρελό βαλκανο-fusion τζαμάρισμα. Δεν ακούσαμε Παράγκα :(


Επική κατάσταση με φίλο και μια κοπέλα που ήταν πίσω μας:

-Διάφανος! Διάφανος! Διάφανος! Διάφανος!
-ΣΚΑΣΕ!!! :woohoo:
:P


Γενικά πάντως το πρόσημο είναι σίγουρα θετικό. Περιμένω να τους δω κι άλλες φορές για να σχηματίσω πιο ολοκληρωμένη άποψη.


ΥΓ: Θα σιχτιριαστώ από πολλούς μάλλον, αλλά ανάθεμα την "κουλτούρα" σας, πρέπει κάθε συναυλία του Θανάση να γίνεται Χασισοσύναξη; Ο άλλος την είχε ανάψει δίπλα σε μία μητέρα που καθόταν με το παιδί της... έλεος!
And then one day you find
ten years have gone behind you.
No-one told you when to run;
you missed the starting gun...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:θεατρο δασους Θεσσαλονικη 2/6/10 13 έτη 10 μήνες πριν, #30801

  • kitharis
  • kitharis's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 4
  • Κάρμα: 0
Συντρόφια, μια απορία έχω μόνο για χθες. Ποια ήταν η φωνή που ακούστηκε πριν το
"σ'αφήνω γεια"..
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:θεατρο δασους Θεσσαλονικη 2/6/10 13 έτη 10 μήνες πριν, #30803

  • polivios
  • polivios's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 17
  • Κάρμα: 0
tha symfoniso me arketa apo ta pano alla pio polli me to ΥΓ sou..
kalisperes...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:θεατρο δασους Θεσσαλονικη 2/6/10 13 έτη 10 μήνες πριν, #30804

  • kozalex
  • kozalex's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 6
  • Κάρμα: 0
babino ανέβασε ό,τι έχεις!
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: