Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: ¸νας Μύθος...

¸νας Μύθος... 18 έτη 2 εβδομάδες πριν, #3487

  • Σοφία
  • Σοφία's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Έμπειρος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 97
  • Κάρμα: 1
ΤΕΜΠΗ: Τόπος όπου η Δάφνη, κόρη του Πηνειού και της Γαίας, ζητά να μεταμορφωθεί στο ομώνυμο φυτό για να γλιτώσει από την ερωτική παρεvόχληση του Απόλλωνα. Ο θεός είχε κοροϊδέψει το μέγεθος και τα όπλα του ¸ρωτα, συγκρίνοντας τα με τον εαυτό του και τα κατορθώματά που συνήθιζε να πραγματοποιεί με το τόξο του. Για να τον τιμωρήσει ο ¸ρωτας χτυπά την καρδιά του Απόλλωνα με ένα χρυσό βέλος, που ανάβει στο θεό ένα ασίγαστο πάθος για την Δάφνη, ενώ παράλληλα ρίχνει ένα βέλος από μολύβι στην Δάφνη που την κάνει να απαρνηθεί την αγάπη. Ο Απόλλωνας καταδιώκει τη νύμφη μέσα στα δάση μέχρι της όχθες του Πηνειού. Εδώ, η Δάφνη ικετεύει τον πατέρα της να την απαλλάξει από την καταδίωξη του θεού και ο ποταμός, ανταποκρινόμενος στις ικεσίες της, τη μεταμορφώνει στο φυτό δάφνη. Ο Απόλλωνας, απαρηγόρητος, αποφασίζει ότι από εκείνη τη στιγμή ένα κλαδί από αυτό το φυτό θα στολίζει το μέτωπο του και τη λύρα του.

Από το βιβλίο «Μυθολογικός Άτλας της Ελλάδας» των Π. Ολάγια και Α. Πριέγο.
I am the cat of cats, I am the everlasting cat, curring and old and seek as jam! The Everlasting Cat!
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Και άλλος ένας... 18 έτη 2 εβδομάδες πριν, #3488

  • Σοφία
  • Σοφία's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Έμπειρος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 97
  • Κάρμα: 1
ΤΕΜΠΗ: Τόπος όπου ο Ορφέας χάνει την αγαπημένη του σύζυγο Ευρυδίκη, όταν εκείνη προσπαθούσε να ξεφύγει από την καταδίωξη του Αρισταίου. Η Δρυάδα Ευρυδίκη, την οποία έχει παντρευτεί ο Ορφέας μέτα την επιστροφή του από την Κολχίδα, αιφνιδιάζεται μια μέρα στις όχθες του Πηνειού από τον περίφιμο κυνηγό Αρισταίο, γιο του Απόλλωνα και της Κυρήνης. Τρομαγμένη η Ευρυδίκη άρχισε να τρέχει στην ακροποταμιά, όπου το δάγκωμα ενός φιδιού θα βάλει τέλος στη ζωή της.
I am the cat of cats, I am the everlasting cat, curring and old and seek as jam! The Everlasting Cat!
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:¸νας Μύθος... 18 έτη 5 ημέρες πριν, #3681

  • Pedro Olalla
  • Pedro Olalla's Avatar
Πολύ χαίρομαι που ο Μυθολογικός Άτλας σου είναι χρήσιμο. Καλό Πάσχα.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:¸νας Μύθος... 18 έτη 5 ημέρες πριν, #3693

  • Σοφία
  • Σοφία's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Έμπειρος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 97
  • Κάρμα: 1
Ειναι πολύ καλός. Χάρηκα ιδιαίτερα που έχει ο χάρτης το χωριό μου!!!! Στο οποίο είμαι τώρα. :laugh: Το έχω πάρει και μαζί μου για να μελετήσω την περιοχή που είμαι. Περιμένω να κάνεις την παρουσίαση στον Κρατήρα (τουλάχιστον έτσι μου είχε πει η Μάρθα). Καλή Ανάσταση να έχουμε όλοι.
I am the cat of cats, I am the everlasting cat, curring and old and seek as jam! The Everlasting Cat!
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: