Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Φριτζηλόσιντο;

Re:Φριτζηλόσιντο; 15 έτη 8 μήνες πριν, #26814

  • spirosvii
  • spirosvii's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Έμπειρος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 117
  • Κάρμα: 1
Προτιμώ περισσότερο να ακούω το πάρα πολύ καλό Φριτζηλόσιντο παρά το γέρο Σαββο να γκαρίζει στο σιντί του Θανάση!! Δισκάρα η Μάρθα!! ΜΠΡΑΒΟ!
Εγώ είμαι εδώ!

www.matiaklista.blogspot.com
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Φριτζηλόσιντο; 15 έτη 8 μήνες πριν, #26825

  • Φοινίκη
  • Φοινίκη's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 555
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 3
  • Κάρμα: 16
spirosvii έγραψε:
Προτιμώ περισσότερο να ακούω το πάρα πολύ καλό Φριτζηλόσιντο παρά το γέρο Σαββο να γκαρίζει στο σιντί του Θανάση!! Δισκάρα η Μάρθα!! ΜΠΡΑΒΟ!

κι εγώ που θα έλεγα ακριβώς το αντίθετο... :ohmy: :y32b4: :P
Πολύ εγκεφαλικό το βρήκα.
Το καλό σου το καλό μου
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Φριτζηλόσιντο; 15 έτη 8 μήνες πριν, #26829

  • SomeOne
  • SomeOne's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Έμπειρος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 120
  • Κάρμα: 0
Και μια που εγινε αναφορα σε Φριτζηλοσιντο...

Συνέντευξη με την Μάρθα Φριντζήλα
30/07/2008

Φύση καλλιτεχνική από την κορφή έως τα νύχια, τροφοδοτούσε στο ξεκίνημά της για χρόνια το θεατρικό της πάθος τραγουδώντας σε διάφορες μουσικές σκηνές. Ως θιασώτης εναλλακτικών μορφών τέχνης και ως μέλος του χώρου τέχνης «Κρατήρας», μεταξύ άλλων, σκηνοθετεί, παίζει, τραγουδά και διδάσκει φωνητική και ψυχολογία φωνής

Ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου την έμπασε για τα καλά στο τραγούδι της «πρώτης γραμμής» και με αυτήν την «αρματωσιά» θα συναντηθεί (πάλι) με την Μαρία Φαραντούρη στο λόφο της Σάνης στις 16 του Aυγούστου, για μια συναυλία που μπορεί και να ʼναι «συλλεκτική»…

Μπήκες στο τραγούδι για να τροφοδοτήσεις τις σπουδές σου στο θέατρο. Μετά τα επιτυχημένα σου βήματα στο θέατρο και τις μορφές του, τι σε ώθησε στο να ασχοληθείς πολύ πιο επαγγελματικά, πιο «εκτεθειμένα» με το τραγούδι;
Τυχαία βρέθηκα -αν βρέθηκα- στο «προσκήνιο» του τραγουδιού. Αυτό που πάντα προσπαθούσα ήταν να κάνω τη δουλειά μου όσο πιο καλά μπορώ. Αυτό μάλλον το εκτίμησαν κάποιοι άνθρωποι και με κάλεσαν να εργαστώ μαζί τους. Πάντως δεν νομίζω πως μπορεί να ασχοληθεί κάποιος με το τραγούδι κρυφά, δίχως να εκτίθεται. Αν τραγουδάς για έναν, τραγουδάς για όλους.

Σε πολύ σύντομο σχετικά χρονικό διάστημα έφτασες να συνεργάζεσαι στη σκηνή με τα μεγαλύτερα ονόματα του ελληνικού τραγουδιού. Πώς αισθάνεσαι γιʼ αυτό; Θα σε έχουν ζηλέψει πολλοί και πολλές συνάδελφοί σου…
Δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος να με ζηλεύει κάποιος. Πράγματι, συνάντησα πολύ σπουδαίους καλλιτέχνες και με κάποιους απʼ αυτούς είχα την ευκαιρία να βρεθώ πολύ κοντά και να μοιραστώ την αγωνία τους, γιατί όσο μεγάλος είναι ένας καλλιτέχνης τόσο μεγάλη είναι και η αγωνία του. Οι καλλιτέχνες που συνεργάστηκα είχαν όλοι κάτι κοινό: πριν βγουν στη σκηνή ήταν όλοι σαν παιδιά. Αγχωμένοι, μα έτοιμοι να κατακτήσουν τον κόσμο.

Λίγα λόγια για τη συναυλία με την Μαρία Φαραντούρη… Πώς έγινε η γνωριμία και η πρόταση, αν αγχώθηκες και γενικά ποια συναισθήματα υποδέχθηκαν την πρόταση;

Με την Μαρία Φαραντούρη γνωριστήκαμε το χειμώνα του 2005 όταν την καλέσαμε να τραγουδήσει στο κοινό πρόγραμμα που παρουσιάσαμε με τους «Μode Plagal» στον «Σταυρό του νότου». Από τότε βρισκόμαστε συχνά, κάναμε κάποιες καλοκαιρινές συναυλίες πέρυσι και πρόπερσι, είδαμε πως μας ενώνουν πολλά πράγματα και αποφασίσαμε να συναντιόμαστε όποτε μας δίνεται η ευκαιρία. Δεν με αγχώνει καθόλου αυτή η συνεργασία, αντίθετα με γεμίζει προσμονή γιατί η Μαρία είναι ένας τολμηρός, ευαίσθητος άνθρωπος με εξαιρετικό χιούμορ, την νιώθω πολύ κοντά μου, σαν να είμαστε συνομήλικες. Η Μαρία δεν φοβάται το παιχνίδι και την έκθεση, τολμά και πειραματίζεται σε πολλά και διαφορετικά μουσικά είδη κι αυτό κάνει κάθε συναυλία μας απρόσμενη, «συλλεκτική» θα έλεγα.

Θα σκεφτόσουν την περίπτωση όπου σε μια πρόταση συνεργασίας που θα αφορούσε το τραγούδι θα αναγκαζόσουν να «ακυρώσεις» μια θεατρική σου παράσταση;
Δεν θα ήθελα να βρεθώ μπροστά σε ένα τέτοιο δίλημμα. Προτιμώ να τα συνδυάζω, και μέχρι τώρα τα καταφέρνω κάπως.

Μετά το «Baumstrasse» δισκογραφικά τι σκέφτεσαι;
Σκεφτόμαστε με τους συνεργάτες μου να κυκλοφορήσουμε το «Kubara project live», την παράσταση που φτιάξαμε πέρυσι, την πήγαμε περιοδεία το καλοκαίρι και την «παρκάραμε» στο «Μετρό» το χειμώνα.

Τελικά έχουμε πραγματικά καλά τραγούδια ή κανείς δεν θέλει να πει επισήμως την πραγματική αλήθεια;

Πιστεύω πως έχουμε πραγματικά καλά τραγούδια. Το πρόβλημα είναι πως οι συνθέτες και οι τραγουδιστές τις περισσότερες φορές αγαπούν τον εαυτό τους πιο πολύ από αυτά.

Η τόλμη που σε διακρίνει σε χαρακτήριζε ανέκαθεν;
Ναι.

¸να καλλιτεχνικό έργο πόσο νομίζεις ότι εξαρτάται από τον αποδέκτη του;
Καθόλου. Πολύ.

Οι τωρινές σου καλλιτεχνικές δραστηριότητες τι περιλαμβάνουν;
Θέατρο, συναυλίες, μαθήματα, σχέδια… Συναυλία με την Λένα Πλάτωνος στο Ηρώ-δειο, σεμινάρια στον Άγιο Λαυρέντιο στο Πήλιο τον Αύγουστο, ένα ταξίδι στην Κίνα με το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου, πρόβες για την «Κατερίνα Ισμαΐλοβα» το Σεπτέμβρη στο θέατρο του Νέου Κόσμου, μαθήματα στη δραματική σχολή του Εθνικού θεάτρου και προετοιμασία για την παράσταση του «Φορ-τουνάτου» στη νέα σκηνή του Εθνικού θεάτρου το χειμώνα.

Ποια φάση της ζωής σου είναι η πιο επίπονη για σένα;
Η συναλλαγή με τις δημόσιες υπηρεσίες.

Ως καθηγήτρια φωνητικής ποια από τις οδηγίες - συμβουλές που δίνεις στους «μαθητές» σου, θα ήθελες τουλάχιστον να εισακουστεί;
Δεν υπάρχουν ωραίες και άσχημες φωνές, υπάρχουν επιτηδευμένες και ανεπιτήδευτες φωνές.

info: Λόφος της Σάνης
Σάββατο 16 Αυγούστου
Ώρα έναρξης: 21.30


από CityPortal
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Φριτζηλόσιντο; 15 έτη 2 μήνες πριν, #28354

  • kastorpios
  • kastorpios's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Ανώτερος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 79
  • Κάρμα: 0
Ετεροχρονισμένο σχόλιο, αλλά θα έσκαγασ αν δεν το δημοσιοποιούσα κάπου μήπως και βρω κανένα συμπάσχοντα.

Λοιπόν.

Το σιντι B.M. ειναι έως και ανυπόφορο.

Και επίσης έχει ξεπατικώσει μεγάλο αριθμό παραδοσιακών ρυθμών, χωρίς καν να τους αναφέρει.

Τί απογοήτευση..........
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: