Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: «Στις όχθες της αυγής» Βασίλης Φλώρος

«Στις όχθες της αυγής» Βασίλης Φλώρος 13 έτη 11 μήνες πριν, #30436

  • jamesmc
  • jamesmc's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 15
  • Κάρμα: 1
Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να παρουσιάσω ένα νεο δίσκο που δεν είναι του Θανάση αλλά όταν δείτε τους συντελεστές, κυρίως τους μουσικούς μα και τους ερμηνευτές θα καταλάβετε τον λόγο.

«Στις όχθες της αυγής»
Βασίλης Φλώρος



Ο Βασίλης Φλώρος είναι ένας νέος τραγουδοποιός και κάνει την πρώτη του εμφάνιση στη δισκογραφία με το άλμπουμ «Στις όχθες της αυγής».

Δεκατρία τραγούδια σε μουσική και στίχους του ίδιου. Ένα ερμηνεύει ο Δημήτρης Μυστακίδης, πέντε ο Γιώργος Νταλάρας, δύο ο Δημήτρης Ζερβουδάκης, τέσσερα ο ίδιος ο δημιουργός και ένα μία νέα φωνή, η Ανατολή Μαργιόλα.


Στον δίσκο έπαιξαν οι:

Δημήτρης Μυστακίδης,
Φώτης Σιώτας,
Παντελής Στόικος,
Αλέξης Αποστολάκης,
Θανάσης Σοφράς,
Ανδρέας Παππάς,
Γιώργης Κοντογιάννης «Κρης»,
Λουκάς Μεταξάς,
Κυριάκος Κουβέντας,
Πάνος Δημητρακόπουλος,
Γιώργος Νταλάρας,
Δημήτρης Ζερβουδάκης και
Βασίλης Φλωρος.

Ο δίσκος "παικτικά" είναι ανάλογος της αξίας των παραπάνω μουσικών και ερμηνευτών. Πρόκειται απλά για την αφρόκρεμα των μουσικών έντεχνου και παραδοσιακού που εμπιστευθηκαν τα παιξίματα τους σε ένα νέο δημιουργό.

Όσο γιά την αξία των τραγουδιών, είναι από τους πάρα πολύ καλούς δίσκους της τελευταίας 5ετίας τουλάχιστον. Αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική άποψη και δεν ξέρω πόσο αντικειμενική, μιάς κι ο Βασίλης είναι φίλος. Δηλαδή έτσι κι αλλιώς μου άρεσαν τα κομμάτια πριν ηχογραφηθούν. Η ενορχήστρωση του Βασίλη και ή όλη παραγωγή, έδωσε αλλον "αέρα" σε αυτό που ήδη μας άρεσε όταν το ακούγαμε με μία κιθάρα ή έναν τζουρά.

Από την άλλη μιάς και είμαι και εγώ πολλά χρόνια στον "χώρο" είτε σαν επαγγελματίας,είτε σαν απλός ακροατής, πιστεύω οτι έχει τουλάχιστον τέσσερα "διαμάντια" εκεί μέσα χωρίς όμως να υστερεί κάποιο κομμάτι.

Πιστεύω ότι ένας σημαντικός τραγουδοποιός έκανε ένα όμορφο ντεμπούτο και...
συνήθως δεν πέφτω έξω.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: