Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Ο Δ. Μυστακίδης στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης

Re:Ο Δ. Μυστακίδης στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης 13 έτη 5 ημέρες πριν, #32606

  • hatzi_88
  • hatzi_88's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 629
  • Κάρμα: 11
TheVrachnoprofiter έγραψε:
Προφανώς μιλάω για τη συναυλία στο Principal (και γενικότερα τις συναυλίες του Θανάση) και όχι για το Μέγαρο...

Αh, καλώς!
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Ο Δ. Μυστακίδης στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης 12 έτη 11 μήνες πριν, #32631

  • madredeus
  • madredeus's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Νεαρός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 32
  • Κάρμα: 5
Όχι για το συγκεκριμένο τραγούδι η αναφορά μου, αλλά γενικά περί συνθημάτων κατά τη διάρκεια συναυλιών του Θανάση και όχι μόνο:

Όχι, το τραγούδι, η μουσική, η τέχνη γενικότερα, δεν είναι υποχρεωμένα να μεταφέρουν πολιτικά μηνύματα ντε και καλά. Δεν αναφέρονται όλα τα έργα τέχνης (ανεξαρτήτου φύσης) σε πολιτικά και κοινωνικά ζητήματα και βιώματα.

Εντούτοις, υπάρχουν -και από δω και πέρα θα υπάρχουν εις το διηνεκές απ' ό,τι φαίνεται- αμέτρητες αφορμές και αιτίες για να χρησιμοποιείται/αξιοποιείται η Tέχνη για να προσπαθεί να εκφράσει τη στάση, τις σκέψεις, τις προσωπικές εμπειρίες και τα συναισθήματα μιας σημαντικής μερίδας του κόσμου απέναντι στα τεκταινόμενα, εγχώρια και διεθνή.

Η μουσική και οι στίχοι του Θανάση, αλλά βεβαίως όχι μόνο, αποτελούν ένα από τα όπλα της Τέχνης ενάντια στην ολομέτωπη επίθεση που εδώ και καιρό δέχεται η κοινωνία. Το να ανταποκρίνεται ένα μικρό μέρος της κοινωνίας έστω με συνθήματα ως ήπιο τρόπο αντίστασης, προσωπικά το θεωρώ δείγμα κοινωνικής και προσωπικής υγείας από ένα από τα κομμάτια της κοινωνίας στα οποία το καθεστώς και η δικτατορία της καθημερινότητας έχει καταφέρει να μας διασπάσει.

Όντως, τα συνθήματα σε πολλές περιπτώσεις είναι άσχετα και άστοχα. Σε πολλές όμως άλλες περιπτώσεις είναι έυστοχα και άκρως επίκαιρα.

Δεδομένων των συνθηκών και των συγκυριών, θα παραβλέψω την πρώτη χρήση τους και θα κρατήσω και θα επικροτήσω τη δεύτερη.

Ευτυχώς που υπάρχουν και εκείνοι που άλλοτε αστοχούν, άλλοτε ευστοχούν, αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη με θετικό ισοζύγιο.

Οι καιροί το απαιτούν. Οι καιροί ΜΑΣ το απαιτούν.

Ύστερα από πολύ καιρό, φαίνεται πως η Τέχνη αποφασίζει να στρατευθεί και να ξεφύγει από το χρονίζοντα αυτισμό της.

Μακάρι...

Υ.Γ.1: Για όσους νομίζουν ότι η μουσική και οι στίχοι ειδικά του Θανάση είναι απολίτικοι, καλό θα ήταν να ανατρέξουν στα ίδια του τα λόγια.

Υ.Γ.2: Ξέρω ότι τα παραπάνω μοιάζουν με ξύλινο λόγο και είναι το τελευταίο που θα είχα επιδιώξει. Όμως οι συγγραφικές μου δυνατότητες, τουλάχιστον για το συγκεκριμένο θέμα, ως εκεί φτάνουν...
Αντί να βγουν στα χείλη μου
σφηνώνουν στον αυχένα...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: