Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Λένε για σένα .......

Λένε για σένα ....... 17 έτη 9 μήνες πριν, #4938

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
Με αφορμή μια συνέντευξη του στιχουργού Ηλία Κατσούλη που διάβασα στο musicheaven, όπου γίνεται αρκετός λόγος για το Θανάση, σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θεματάκι στο οποίο μπορούμε να γράφουμε τις αναφορές άλλων καλλιτεχνών στο πρόσωπο του Θανάση. Αρχίζω λοιπόν παραθέτοντας απόσπασμα από την παραπάνω συνέντευξη την οποία μπορείτε να διαβάσετε στο σύνολο της : εδώ:

S: Σύγχρονοι στιχουργοί;

Θανάσης Παπακωνσταντίνου, Γιάννης Αγγελάκας, Παύλος Παυλίδης.


S: ¸χω την εντύπωση ακούγοντας και διαβάζοντας τους στίχους σας ότι αν δεν κάνετε στίχο τη μεγάλη σας χαρά ή λύπη ή γενικά ό,τι σας άγγιξε, θα χαθεί; Μια θεατρική παράσταση, μια κινηματογραφική ταινία που είδατε, ένα ταξίδι που σας χάραξε…

Ναι, έτσι είναι όπως και όταν ακούω ένα τραγούδι που μου αρέσει. Να για παράδειγμα, όταν ακούω κάποια τραγούδια του Θανάση Παπακωνσταντίνου αισθάνομαι μεγάλη συγκίνηση, νιώθω ότι καταρρέω, θέλω ηρεμιστικό…Και λέω τότε θα γράψω και εγώ. Αλλά κάτι καλύτερο από μένα, όχι από αυτούς. Αυτοί αποτελούν ερεθίσματα ώστε να γράφω καλύτερα. Και βέβαια δεν αισθάνομαι καμία αντιπαλότητα για κανένα στιχουργό.

J: Στον Θανάση Παπακωνσταντίνου το έχετε πει ποτέ αυτό;

¸χουμε μιλήσει μια φορά, εγώ δεν του είπα καν ότι γράφω στίχους, δεν ξέρω αν κατάλαβε ποιος είμαι. Ο άνθρωπος αυτός κουβαλάει κάτι από τον κάμπο της Θεσσαλίας, τις καλαμιές, το ποτάμι, τα θροΐσματα των δέντρων…

S: Και από τους ποιητές που διαβάζει…

Ναι διαβάζει πολύ ινδιάνικη ποίηση, Πεσσόα, Ομάρ Καγιάμ.

S: Καρούζο και Λόρκα που μελοποιεί και στον τελευταίο του δίσκο.Ναι, ναι είμαι μεγάλος θαυμαστής του Θανάση.
I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Λένε για σένα ....... 17 έτη 9 μήνες πριν, #4946

  • Πηνειώ
  • Πηνειώ's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 420
  • Κάρμα: 0
α, ναι! Κι εγώ τη διάβασα εδώ και καιρό! Φτου! Να την έστελνα πρώτη να σας εντυπωσίαζα....
βζζζζζζζζζζζ!!!!!!!!!!!!!!

Κύριε Κατσούλη, σας νιώθω!
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Λένε για σένα ....... 17 έτη 9 μήνες πριν, #4966

  • yiafra
  • yiafra's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Ανώτερος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 56
  • Κάρμα: 0
Πολύ ενδιαφέρουσα αναφορά!
Νομίζω ότι είναι σημαντικό για κάποιον δημιουργό να αναγνωρίζει τόσο γενναιόδωρα την αξία ενός άλλου, ακόμα και την επιρροή ή την έμπνευση που του προκαλεί.
Πραγματικά, εκτίμησα τον Κατσούλη περισσότερο μετά απ' αυτό.

Παρεμπιπτόντως, είναι αλήθεια κάτι που νομίζω ότι διάβασα στο σάιτ, ότι ο Σαββόπουλος ανέφερε πως από τα πιο ενδιαφέροντα πράγματα από ελληνική μουσική που έχει ακούσει τον τελευταίο καιρό είναι οι δίσκοι του Αγγελάκα (ή του Θανάση;; ειλικρινά δεν θυμάμαι...); Αν ναι, μπορεί να ενημερωσει κανείς/ καμιά πού μπορούμε να το διαβάσουμε;
Δύο γέροι σ' ένα καφενείο. Κάθονται έξω. Βλέπουν μια όμορφη κοπέλα να περνά. Την παρατηρούν σε όλο της το διάβα.
Μόλις στρίβει στη γωνία, γυρίζει ο ένας και ρωτά:...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Λένε για σένα ....... 17 έτη 9 μήνες πριν, #4967

  • george.k
  • george.k's Avatar
yiafra έγραψε:
Πολύ ενδιαφέρουσα αναφορά!
Νομίζω ότι είναι σημαντικό για κάποιον δημιουργό να αναγνωρίζει τόσο γενναιόδωρα την αξία ενός άλλου, ακόμα και την επιρροή ή την έμπνευση που του προκαλεί.
Πραγματικά, εκτίμησα τον Κατσούλη περισσότερο μετά απ' αυτό.
:) ;) :laugh: :) ;) :) ;) :) ;) :) ;) :) ;) :) ;) :) ;) :) ;) :)
ΕΤΣΙ ΜΠΡΑΒΟ ...!!!!!!
ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΤΣΟΥΛΗΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ
ΠΟΙΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Α.Α. ΔΗΛ. ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΤΟ Α ΚΕΦΑΛΑΙΟ




(ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΧΑΝΩ ΠΟΥ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΟΛΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ)
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Λένε για σένα ....... 17 έτη 9 μήνες πριν, #4971

  • anemologio
  • anemologio's Avatar
Kληρονομιά να σε εκτιμούν βαθειά και χωρίς αντάλαγμα δημιουργοί σαν τον Ηλία Κατσούλη που σεμνά και αθόρυβα συνεχίζει το δρόμο που διάλεξε πέρα και έξω από φανφάρες παρόλες και γκλαμουριές.
Το γράφω με αφορμή και κάποιες άλλες δηλώσεις σχετικά με τον Θανάση στη συνέντευξη που έδωσε αυτές τις μέρες ο Σταμάτης Μεσημέρης στο ίδιο περιοδικό[λιγότερο γνωστός τραγουδοποιός αλλά σε όσους τον παρακολουθούν πολύ αγαπητός στο φοιτηταριό σε νεολαιϊστικα στέκια και σε ερασιτέχνες μουσικούς].Μάλιστα μιά φορά που πήγα και τον άκουσα τον Μάη στο Καλλιμάρμαρο έπεσα πάνω στον Δαμιανό που την έβρισκε πολύ μαζί του.Ιδιαίτερα όταν ερμήνευε ανάμεσα στα δικά του την Αγρύπνια-Απόψε-Αγία Νοσταλγία τη καταβρήκε ο Ρουμάνος.
Τελικά αυτοί που αναγνωρίζουν τον Θανάση χωρίς να το εξαργυρώνουν μπορεί να μην είναι οι περισότεροι αλλά μετράει πολύ σε ένα χώρο που ο ένας βγάζει τα μάτια του άλλου έτσι για πλάκα.
Αυτό ελάχιστοι το έχουν κι ακόμα πιό ελάχιστοι το αξίζουν
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Λένε για σένα ....... 17 έτη 6 μήνες πριν, #7014

  • mitsman
  • mitsman's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 410
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: -23
Εχω κ εγω κατι!

Ερωτηση:\"Ο Θανασης Παπακωνσταντινου σας εχει χαρακτηρισει ανώτερο κ απο τον Μ.Χατζιδακη και απο τον Μ.Θεοδωρακη στο επιπεδο των πειραματισμων.Μεσα σας συμμεριζεστε την αποψη αυτην?\"

Σαββοπουλος:\"Μακαρι να εφτανα τον Χατζιδακη κι εχω ζηλεψει πολλα κομματια του Θαναση Παπακωνσταντινου.Προσπαθησα να βαλω στην τεχνη του τραγουδιου κατι απο τη λογοτεχνια,την ποιηση κ τους μεγαλους συνθετες:την εξατομικευση,την αποσταση απο το ιδιο σου το θεμα,το να λες κατι κ ταυτοχρονως να μη σου αρκει και να το δειχνεις.Πιστευω οτι ετσι οδηγησα το τραγουδι στα ορια του.Δεν μπορει να παει παραπερα ουτε απο εμενα ουτε απο κανεναν αλλον,γιατι απο εκει κ περα δεν ειναι πια τραγουδι,μπορει να ειναι ορατόριο ή κατι αλλο,οχι παντως τραγουδι.Μπορει ομως να βαθυνει κ αυτο,ελπιζω να το κανουν νεοτεροι...\"

(απο το χθεσινο CITY)
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: