Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: βραχνός προφήτης

βραχνός προφήτης 17 έτη 4 μήνες πριν, #11285

  • mescalito
  • mescalito's Avatar
Θα ήθελα να μάθω ποιο είναι το πρόσωπο στη φωτογραφία που έχει για εξώφυλλο ο βραχνός προφήτης. Επίσης αν μπορεί κάποιος/α να βάλει ένα λινκ με τη φωτογραφία σε αξιοπρεπή ανάλυση!

Ευχαριστώ πολύ
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:βραχνός προφήτης 17 έτη 4 μήνες πριν, #11288

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
Μπορείς να διαβάσεις πληροφορίες για το πρόσωπο που εικονίζεται στο εξώφυλλο του Βραχνού Προφήτη εδώ (και μάλιστα διά στόματος Θανάση ;) )
I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:βραχνός προφήτης 12 έτη 3 μήνες πριν, #34184

  • Anel
  • Anel's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 768
  • Κάρμα: 0
Το ξέρω ότι είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ εκτός θέματος, πιθανόν και εκτός κλίματος, αλλά πρώτον τον link στο οποίο παραπέμπει η Μαρίνα νομίζω ότι έχει "χαλάσει" και το ότι το σωστό είναι [url=http://http://www.koiladatwntempwn.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=262:omilia-21-09-]αυτό[/url]. Σωστά; Ή υπάρχει και κάτι άλλο;

Δεύτερον, γνωρίζει κανείς οποιοδήποτε άλλο στοιχείο για την φωτογραφία; π.χ. το όνομα του εικονιζόμενου ή σε ποιο λεύκωμα του Τλούπα βρίσκεται η εν λόγω φωτογραφία;

Ευχαριστώ.
ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ ΘΛΙΜΜΕΝΑ Μ' ΕΝΑ ΣΑΡΑΚΙ ΑΡΜΕΝΙΚΟ

http://stahiologiseis.blogspot.com/

(Αχ αυτό το φόρουμ
αχ αυτό το φόρουμ --> τι νοσταλγικό που ακούγεται τώρα πια αυτό...)
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:βραχνός προφήτης 12 έτη 3 μήνες πριν, #34185

  • SpirosP.
  • SpirosP.'s Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Νεαρός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 34
  • Κάρμα: 3
Anel έγραψε:

Δεύτερον, γνωρίζει κανείς οποιοδήποτε άλλο στοιχείο για την φωτογραφία; π.χ. το όνομα του εικονιζόμενου ή σε ποιο λεύκωμα του Τλούπα βρίσκεται η εν λόγω φωτογραφία;

Ευχαριστώ.


από μια ερευνα που είχα κάνει πριν κάποιους μήνες στο διαδίκτυο,δεν είχα καταφέρει να βρω κάποιο όνομα για τον εικονιζόμενο,παρα μονο ότι είναι ντόπιος θεσσαλικός αγρότης,αν θυμάμαι καλά.
δύσκολα νομίζω θα βρείς τόσο "ειδική" λεπτομέρεια για μια τόσο σχετικά παλιά φωτογραφία.
βλεπεις τον ανθρωπο μικρο, που τον πατας στα αληθεια.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:βραχνός προφήτης 12 έτη 3 μήνες πριν, #34186

  • Γκι Ντεμπόρ
  • Γκι Ντεμπόρ's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Νεαρός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 22
  • Κάρμα: 0
'Λέξεις και Εικόνες στο Μουσείο' για τον Τάκη Τλούπα
Ομιλία του Θανάση Παπακωνσταντίνου
21 Σεπτεμβρίου 2006, Θεσσαλονίκη

Ο τρίτος δίσκος που χρησιμοποίησα φωτογραφία του Τάκη ήταν ο «Βραχνός Προφήτης». Ήθελα να δώσω ένα πρόσωπο σʼ αυτόν τον Προφήτη και βρήκα αυτή την φοβερή φυσιογνωμία, κάτι ανάμεσα σε Μάνο Κατράκη και Lee Van Cleef. Ένιωσα ένα ρίγος όταν ανακάλυψα ότι το επάγγελμα που έκανε ο άνθρωπος ήταν τελάλης : Βραχνός Προφήτης - τελάλης. Ίσως γιʼ αυτό τα χείλη του είναι τόσο σφιγμένα. Προσπαθούν να συγκρατήσουν τις δύσκολες προφητείες ή κουράστηκαν να ανακοινώνουν άσχημα μαντάτα. Ίσως γιʼ αυτό χάθηκε. «Αφού δεν είχε νέα ευχάριστα να πει, καλύτερα να μη μας πει κανένα».

Αυτό το εξώφυλλο ήταν αιτία και για κάποια χαριτωμένα περιστατικά: Μου διηγήθηκε ένας δισκοπώλης ότι όταν κυκλοφόρησε ο δίσκος μπήκε μία κοπέλα και τον ζήτησε. Μόλις λοιπόν είδε τη φωτογραφία του εξωφύλλου αναφώνησε: «Μα πώς μπορεί και γράφει ακόμα τραγούδια; Αυτός είναι με το ένα πόδι στον τάφο!» Ο δε σκηνοθέτης Νίκος Γραμματικός ο οποίος δεν άκουγε ελληνική μουσική και ούτε ήξερε την ύπαρξή μου, έτυχε να δει το εξώφυλλο του δίσκου, σκέφτηκε ότι ο πρωταγωνιστής της ταινίας του - με τον τίτλο «Ο Βασιλιάς» - θα ήταν κάπως έτσι στα γεράματά του και αποφάσισε ότι ο δημιουργός αυτού του δίσκου πρέπει να γράψει και τη μουσική της ταινίας του. [img/]
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: