Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΕΛΩΔΙΕΣ

ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΕΛΩΔΙΕΣ 18 έτη 2 μήνες πριν, #2047

  • elina
  • elina's Avatar
Λοιπόν, το θέμα έχει ως εξής: ανεξάρτητα από τους στίχους ποιές μελωδίες ξεχωρίζετε μέσα από τα τραγούδια του Θανάση? Express yourselves, please! :rolleyes:
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΕΛΩΔΙΕΣ 18 έτη 2 μήνες πριν, #2049

  • Φοινίκη
  • Φοινίκη's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 555
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 3
  • Κάρμα: 16
Αν και δεν έχω πολύ χρόνο... κατ' εμένα η πρώτη κινητήρια δύναμη στα τραγούδια του είναι ο στίχος. Απ´αυτόν κατευθύνομαι, από εκεί περνώ στη μουσική. Οπόταν, αγαπημένες μου μελωδίες είναι αυτές που είναι απόλυτα συνυφασμένες με το στίχο, το στίχο που με αγγίζει περισσότερο. Παράδειγμα: οι τρεις ανθοί, οι κοιλάδα, αγρύπνια, πεχλιβάνης, κάτώ από το μαξιλάρι. ¸να αντιπαράδειγμα τραγουδιού που δεν θα επέλεγα αν και θεωρώ πώς η μουσική δένει απόλυτα με το στίχο είναι το Rua da Bella Vista. Από το λίγο που έχω ζήσει από Λισσαβώνα το βρίσκω πολύ αντιπροσωπευτικό της ατμόσφαιρας που επικρατεί εκεί κάτω. Δεν με συγκινεί όμως, το νοιώθω απόλυτα ξένο προς εμένα. Χμ... τραγούδια που μ'αρέσουν έγραψα τελικά, όχι μελωδίες. Ας είναι, εφόσον είμαι εντός θέματος...
Το καλό σου το καλό μου
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΕΛΩΔΙΕΣ 18 έτη 2 μήνες πριν, #2050

  • elina
  • elina's Avatar
Εγώ είχα πάθει πλάκα με τη μουσική του Ήμερου ύπνου, όπως επίσης και του Ούτε τριγμός ούτε λυγμός και Άστρο του πρωινού. ¸χουν κάτι κοινό ,νομίζω, αυτά τα κομμάτια(κυρίως το πρώτο και το δεύτερο).
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΕΛΩΔΙΕΣ 18 έτη 2 μήνες πριν, #2051

  • [siris]
  • [siris]'s Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 194
  • Κάρμα: 0
...\"τρία ρουμπαγιάτ\" και \"όταν τραγουδώ\" και \"κάτω απ'το μαξιλάρι\"...
βυθίζομαι σαν σε μαγγανοπήγαδο που πήγα, πήγα για να 'δώ...

Μελωδία αντιφατική σε σχέση με την εικόνα και τον στίχο είναι εκείνη από τον \"Βασιλιά\"... Αχ τι νανούρισμα κι αυτό.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΕΛΩΔΙΕΣ 18 έτη 2 μήνες πριν, #2053

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
Λοιπόοοοοοοοοοοοον!!!!

Τα τραγούδια του Θανάση των οποίων τις μελωδίες έχω ξεχωρίσει είναι τα εξής:

Α. Μάνθος, Αγία Νοσταλγία, Αγρύπνια, Άδειοι τόποι, Αερικό, Αλεξάντρα, Ανδρομέδα, Ανεμόσκαλα, Αποσπερίτης, Αποχαιρετισμός Απόψε, Αρματωλό, Άστρο του πρωινού, Άτμαν, Αυτό, Βάλε κρασί Βάλια Κάλντα, Βάρδια, Γιορτή, Δέντρο μοναχό, Δεύτερος άνεμος, Διάφανες αυλαίες, Διάφανος, Δρομέας, Ενύπνιο, Επιτύμβιο, ¸ργο Αρ.1 σε Mlb για τσεκούρι και τηλεόραση (ειδικά αυτό έχει φοβερή μελωδία) , ¸ρημα κορμιά, Η βέρα, Η Κοιλάδα των Τεμπών, Η λάθος μοιρασιά, Η Μοσχαροκεφαλή (γεια σου διονύση μου), Η ουρά του αλόγου,Η παραβολή του ασώτου, Η τράτα, Ήμερος ύπνος, Κάτω απ' το μαξιλάρι, Liquid, Λύκος κακός, Μ81, Μαγγανείες, Μαλαματένια μου ζωή, Με το φεγγάρι πιες, Μια μάνα που χε ένα γιο, Μιλώ για σένα, Να βγαίνεις απ' το όνειρο, Νανούρισμα, Νυχτέρι, Ο καντηλανάφτης, Ο κομήτης του Χάλεϋ, Ο Τρυγητής, Οι γριές, Οι καλογέροι,Οι πότες της στρογγυλής τραπέζης, Οι τρεις ανθοί, ¼νειρο, ¼ποιος αγάπησε δεν ξέρει να το πει, Οργανικό, ¼σοι, ¼ταν τραγουδάω, ¼ταν χαράζει, Ούτε τριγμός, ούτε λυγμός, Παλιά πληγή, Πάστα με κερασάκι, Περσεφόνη?, Πες μου κάτι, Πεχλιβάνης, Πλάνα ξενιτειά,Rua da bella vista, Σ' αφήνω γεια, Σαμπάχ, Σε ορυχεία σκοτεινά, Στη φωτιά, Στην Αμερική, Στις χαραυγές ξεχνιέμαι, Στον κάμπο το Θεσσαλικό, Στυλίτης, Σώμα που χορεύεις, Τα λάφυρα της νύχτας, Τα παξιμάδια, Τειρεσίας, Το Κομμωτριάκι, Του κάτω κόσμου οι φυλακές, Τρία Ρουμπαγιάτ, 360 Χλμ, Φεϊρούζ, Φιλί αμέθυστο, Χελώνα και Χέρια τρελαμένα ......

Αλλά την πιο ξεχωριστή μελωδία από όλα, την έχει αυτό που δεν έχω ακούσει ακόμα :rolleyes:<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: Μαρίνα Φραγκίσκου, στις: 14/02/2006 02:44
I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΕΛΩΔΙΕΣ 18 έτη 2 μήνες πριν, #2054

  • elina
  • elina's Avatar
Οι προτίμησοί σου Μαρίνα είναι σαφέστατοι! :laugh:
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: