Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Περι bootlegs...

Περι bootlegs... 13 έτη 9 μήνες πριν, #31001

  • tolisp
  • tolisp's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 2
  • Κάρμα: 0
Παιδιά καλησπέρα.
Εχω κατεβάσει εδώ και καιρό ενα bootleg του Θανάση από συναυλία στις 17/11/2006 σε κλειστό χώρο (δεν ξέρω δυστυχώς που είναι). Με ευκαιρία αυτό ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο section στο forum για bootlegs και ποια η γενικότερη στάση του site σχετικά με bootlegs του Θανάση.
Ευχαριστώ
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Περι bootlegs... 13 έτη 9 μήνες πριν, #31002

  • hatzi_88
  • hatzi_88's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 629
  • Κάρμα: 11
Θενκ γιου φίλε.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Περι bootlegs... 13 έτη 9 μήνες πριν, #31003

  • sokratis_thanasis
  • sokratis_thanasis's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Νεαρός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 28
  • Κάρμα: -1
17/11/06 ιστορικη μερα!θανασης και Σωκρατης μαζι στο σταυρο του νοτου!!!
Τελευταία Επεξεργασία: 13 έτη 6 μήνες πριν, από τον/την sokratis_thanasis.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Περι bootlegs... 13 έτη 9 μήνες πριν, #31004

  • Jimmy The Saint
  • Jimmy The Saint's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 354
  • Κάρμα: 28
tolisp έγραψε:
Παιδιά καλησπέρα.
Εχω κατεβάσει εδώ και καιρό ενα bootleg του Θανάση από συναυλία στις 17/11/2006 σε κλειστό χώρο (δεν ξέρω δυστυχώς που είναι). Με ευκαιρία αυτό ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο section στο forum για bootlegs και ποια η γενικότερη στάση του site σχετικά με bootlegs του Θανάση.
Ευχαριστώ

Τι εννοείς πια είναι η στάση μας σχετικά με τα bootlegs? αν τα απαγορεύουμε ή κάτι τέτοιο?
Νομίζω ότι όλοι σέβονται την άποψη του Θανάση που είχε πει "κάντε τα ότι θέλετε αλλά μην τα πουλάτε, και αν είναι να δώσετε κάποιο, δώστε κανένα καλό μην γίνουμε και ρεζίλι".

Έχουμε ένα θρέντ που λέγετε "Downloads - Δωράκια για όλους τους χρήστες!!!" που βάζουμε γενικά οτιδήποτε θέλουμε να δώσουμε στους άλλους να κατεβάσουν(bootleg ktlp dld).
Έτσι ντύνω την γυμνή μου κακοήθεια με ξέφτια κλεμμένα από τις γραφές και πιο Άγιος δείχνω κυρίως όταν τον Διάβολο παριστάνω...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Περι bootlegs... 13 έτη 6 μήνες πριν, #31585

  • Σκιπίωνας
  • Σκιπίωνας's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Ο Ιχνηλάτης του Βέγα
  • Καταχωρήσεις: 1415
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 25
Θα ήθελα να προσθέσω κάτι : Σχεδόν όλες οι συναυλίες του Θανάση, ηχογραφούνται. Είτε είναι audience recordings, είτε "κονσολάτα". Από και και πέρα, πολλές από αυτές διοχετεύονται "υπογείως" και φυσικά άνευ αντιτίμου όπως έγραψε και ο Άγιος Δημήτριος.

Με έναν "άγραφο νόμο" : Η εμφάνιση να είναι στοιχειωδώς καλή. Για παράδειγμα, ο Χ κατάφερε με κάποιο τρόπο να ηχογραφήσει ένα live από την κονσόλα. Όμως σεβόμενος το ότι του επιτράπηκε να ηχογραφήσει με αυτό τον τρόπο, δεν διέδωσε την ύπαρξη της ηχογράφησης, κι αυτό γιατί οι μουσικοί δεν έπαιξαν καλά, αφού είχαν πιει όλη τη Μεσόγειο.

Στο ζουμί της υπόθεσης, πάνω από δέκα μέλη της Κοιλάδας ηχογραφούν συστηματικά. Κάποιοι, συμπεριλαμβανομένου και εμού, δεν είναι πλέον τόσο σοσιαλιστές. Και γι' αυτό υπεύθυνοι είναι όσοι δε σέβονται τις παρακλήσεις του εκάστοτε "ηχογράφου". Για να μην το πω "bootlegger", και με κοροϊδεύει ο Γιαλαμάς. Κάποτε, διοχετεύαμε τις συναυλίες σε κάποια άτομα, με την παράκληση να μη γίνουν ποτέ mp3, αλλά να παραμείνουν σε μορφή wav, flac, ή όπως αλλιώς το είχαμε. Ασυμπίεστο αρχείο ήχου. Και όλως τυχαίως, μετά από λίγες μέρες, "συναντούσαμε" στο net τις ηχογραφήσεις μας σε μορφή mp3 128.

Γυρίζω και πάλι σε αυτό που έγραψε ο Άγιος Δημήτριος. "Να μη γίνουν ρεζίλι". Τί συμβαίνει όμως όταν γινόμαστε εμείς ρεζίλι? Για παράδειγμα,

Μύλος, Λάρισα, 2007. Ηχογράφηση από κονσόλα, αλλά πολύ δυνατή με αποτέλεσμα να παραμορφώνεται ο ήχος. Κακή εκτέλεση από το "Σκουλαρίκι". Κι όμως, φιγουράρει στο Youtube. Ποιός είναι υπόλογος? Μα φυσικά ο γράφων και ο Άγιος Δημήτριος. Άσχετα με το αν ο Θανάσης δεν έχει παραπονεθεί ποτέ, λόγω του ότι είναι πολύ χαμηλών τόνων άνθρωπος.

Τέλος πάντων. Θα μπορούσα να συνεχίσω μέχρι αύριο, αλλά δε θα το κάνω. Η διανομή των ηχογραφήσεων είναι δίκοπο μαχαίρι. Ποτέ δεν ακούς ευχαριστώ, αλλά βγαίνεις και εκτεθειμένος ώρες - ώρες, όταν διανέμεται εν αγνοία σου κάτι "κακό".

Ευχαριστώ για τη δωρεάν ψυχανάλυση
Βάλε φωτιά στα ρούχα σου, και κέρνα μας απ' τα αμπάρια σου κρασί βαλσαμωμένο. Κόκκινο, κεντημένο με σταυροβελονιά. Απόψε, και για πάντα.


Hey, ho : ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΑΣΙΣΜΟ
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Περι bootlegs... 13 έτη 6 μήνες πριν, #31592

  • navar
  • navar's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 852
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 2
  • Κάρμα: -36
Σκιπίωνας έγραψε:
Η διανομή των ηχογραφήσεων είναι δίκοπο μαχαίρι. Ποτέ δεν ακούς ευχαριστώ, αλλά βγαίνεις και εκτεθειμένος ώρες - ώρες, όταν διανέμεται εν αγνοία σου κάτι "κακό".

ε όχι και ποτέ , υπάρχουν και ευγενικά παιδάκια ! :P :P :P
Αν ευτυχής ή δυστυχής είμαι δεν εξετάζω.
Πλην ένα πράγμα με χαράν στον νου μου πάντα βάζω --
που στην μεγάλη πρόσθεσι (την πρόσθεσί των που μισώ)
που έχει τόσους...
Τελευταία Επεξεργασία: 13 έτη 6 μήνες πριν, από τον/την navar.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: