Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Μάρθα Φρ.

Re:Μάρθα Φρ. 18 έτη 1 μήνας πριν, #3117

  • KID A
  • KID A's Avatar
:( Κατάλαβα, κανείς δεν συμφωνεί μαζί μου. Δεν πειράζει θα το ξεπεράσω... Την ξέχασα τη Λιζέτα Καλημέρη. Φοβερή φωνή που έχει κάτι το ξεχωριστό, μακάρι να είχαν μόνιμη συνεργασία!
Αυτό που είπε ένας φίλος για την σκηνική παρουσία, εγώ το θεωρώ αρνητικό. Δηλαδή μου φαίνεται λίγο εκτός κλίματος, επειδή δίνει έναν 'πανυγηρτζίδικο' τόνο στα live και καταστρέφει έτσι την ατμόσφαιρα που πάει να δημιουργηθεί.
Σα φωνή, τεχνικά, δεν μπορώ να την αμφισβητήσω, αλλά δεν αντέχω τη χροιά της, και αυτά τα παραδοσιακά γυρίσματα που κάνει με τρελλαίνουν... :x


Υ.Γ.: Φανταστείτε Μάρθα να τραγουδάει βάλια κάλντα και μετά φανταστείτε και Λιζέτα.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Μάρθα Φρ. 18 έτη 1 μήνας πριν, #3118

  • Σοφία
  • Σοφία's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Έμπειρος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 97
  • Κάρμα: 1
Είναι θέμα γούστου όλα. Και εγώ έχω ένα φίλο ο οποίος δεν μπορεί με τίποτα την Μάρθα και πολύ περισσότερο την σκηνική της παρουσία. Και καθώς η Μάρθα έχει πάρα πολύ ιδιαίτερη φωνή είναι λογικό να μην αρέσει όχι μόνο σε ένα και σε δύο αλλά σε πολύ περισσότερους (αν και ο Kid Α είναι ο δεύτερος που ακούω).
I am the cat of cats, I am the everlasting cat, curring and old and seek as jam! The Everlasting Cat!
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Μάρθα Φρ. 18 έτη 1 μήνας πριν, #3119

  • Alexia
  • Alexia's Avatar
Paidia Kalimera
Emena mou aresei i Martha alla exw k;egw ena filo, opws kai alloi edw, pou de mporoun ti \"skiniki ths parousia\". Egw pali tin fxaristiemai giati to zei to kathe tragoudi! Exei psixi i ginaika (kai fwnara). Eidika sta paradosiaka einai foveri!
Filakia
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Μάρθα Φρ. 18 έτη 1 μήνας πριν, #3120

Παρεμπιπτόντως στο \"τρέχον\" τεύχος του Διφώνου και ειδικότερα στο cd το οποίο το συνοδεύει περιλαμβάνεται και ένατραγούδι που λέει η Μάρθα από Τα Ζωντανά. Επείδη δεν το έχω προμηθευτεί δεν ξέρω ποιο

Στο θέμα τώρα... Καθαρά υποκειμενικό...

Πολλές συναυλίες έχουν αποτυπωθεί στη μνήμη μου κυρίως λόγω των ερμηνειών της Μάρθας... ¼σον για τη σκηνική της παρουσία είναι σε σύγκριση με οποιαδήποτε άλλη μοναδική, μεταξύ άλλων και λόγω της θεατρικής - σκηνοθετικής ιδιότητάς της. Δε θα λησμονήσω ποτέ πόσο ξεκάθαρα αποτυπώνονται ακόμα και στις συσπάσεις του προσώπου της τα κομμάτια... Η ένταση που μεταδίδει στα λεγόμενα \"δυνατά\" κομμάτια είναι πραγματί πολύ ισχυρή... Φωνητικά έχει σφραγίσει για μένα ορισμένα κομμάτια που αρνούμαι πλέον να τα ακούσω από άλλες φωνές, χώρια από την τόσο ιδιαίτερη χροιά της... Η αποδοχή της από τον κόσμο είναι εμφανέστατη γι αυτό έχουν βγει και πολλά ακόμη συνθήματα...

\"Βρέξει - χιονίσει η Μάρθα θα γ...σει\"
\"Μάρθα είσαι όλα τα λεφτά\"

υ.γ. δύσκολα μπορώ να φανταστώ ζωντανή εμφάνιση χωρίς τις στιγμές της Μάρθας....
Overhead the albatros hangs motionless upon the air and deep beneath the rolling waves in labyrinths of coral caves.....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Μάρθα Φρ. 18 έτη 1 μήνας πριν, #3121

  • Artemis
  • Artemis's Avatar
Ας πω κι εγώ τηγνώμη μου.....
Λοιπόν την Μάρθα τη βρίσκω υπέροχη.¸χει μοναδική κι ιδιαίτερη φωνή,γι'αυτό είναι λογικό κάποιοι να τη λατρεύουν(όπως εγώ)και κάποιοι να μην την αντέχουν καθόλου. Το σίγουρο πάντως είναι πως δεν σ'αφήνει αδιάφορο,συμφωνείτε; Είμαι 16 χρόνων και όπως οι περισσότεροι συνομήλικοι μου αλλά και μεγαλύτεροι θα έλεγα, δεν έχω καλή σχέση με την παραδοσιακή μουσική. Κι όμως η Μάρθα με έκανε να την αγαπήσω λίγο και να καταλάβω την αξία της...! Είδικά με το τραγούδι \"μιά μάνα που'χε ένα γιό\" ή 'η πέρδικα\" (δεν θυμάμαι ποιός είναι ο τίτλος)
το οποίο βέβαια έχει κυκλοφορήσει με τη φωνή της Κανά. Η γνώμη μου είναι πως η Μάρθα το απογειώνει ενώ η Κανά απλώς ερμηνεύει.

Ξύπνα καρδιά μου,ξύπνησε...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Μάρθα Φρ. 18 έτη 1 μήνας πριν, #3124

  • nadir
  • nadir's Avatar
Συμφωνώντας με τους περισσότερους από τους προλαλήσαντες, δε θα πρωτοτυπήσω...θυμάμαι την πρώτη φορά που την είδα στο θέατρο Χώρα με το Θανάση και όλο το βράδυ προσπαθούσα να βρω μια λέξη που να αντιπροσωπεύει αυτό που έβλεπα και αυτό που άκουγα..ήταν από τις πιο πληθωρικές (αν όχι η πιο πληθωρική) φωνή/παρουσία που είχα δει. Πιστεύω ότι δίνει μια απίστευτη δυναμική σε όποιο τραγουδι και να πει και βοηθά τον ακροατή στο να αποτυπώσει/νιώσει/ανακαλύψει πράγματα που μια οποιαδήποτε, απλή ερμηνεία δε θα το κατόρθωνε.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: