Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Τροφή για συζήτηση...

Re:Τροφή για συζήτηση... 11 έτη 10 μήνες πριν, #35147

  • anemoskala
  • anemoskala's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 19
  • Κάρμα: 0
τραγικοτατο το αρθρο απο την αρχη μεχρι το τελος του..ποιος τη κοροιδεψε τη κυρα αννα?ο θανασης που στο αγαπητο σε ολους san michele αναφερεται στον μπακουνιν?ή ο θανασης που εχει παιξει σε ποσες συναυλιες αλληλεγγυης ή και σε αναρχικα στεκια?
η θεση του θαναση τοσα χρονια ειναι ξεκαθαρη,δεν ειναι υπερ της βιας αλλα τη κατανοει οταν προερχεται απο τους αδυνατους..
θεωρω πολυ αστειους οσους γκρινιαζουν και ''απειλουν'' οτι μετα απο αυτο δεν θα πανε σε συναυλια του θαναση ξανα και μπλα μπλα μπλα..θα σημφωνησω με τι προλαλησασα και θα πω στο καλο και να μας γραφετε..γιατι ειμαι σιγουρη οτι κ ο θανασης δεν θελει τετοιο κοινο,,που οχι απλα αποδοκιμαζει καθε μορφη αλληλεγγυης αλλα κατανταει στα ορια των φιλων και συνοδοιπορων του σαπιου αυτου συστηματος..ε οχι λοιπον,ο θανασης δεν γραφει τετοια κομματια γεματα νοημα για ενα τετοιο κοινο ο θανασης γραφει τραγουδια για να μας εμπνεει και να μας δινει δυναμη για να αντισταθουμε και να σταθουμε ολοι μαζι απεναντι στη βρωμια του κοσμου στον οποιο ζουμε..
ανάμεσα στο Βέγα,τον Ντενέμπ και τον Αλτάιρ υπάρχει μία θέση τ'ουρανού,οπου θα πάω σαν γίνω σκόνη αστρική για κεί σας κλείνω ραντεβού..
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Τροφή για συζήτηση... 11 έτη 10 μήνες πριν, #35148

  • TheVrachnoprofiter
  • TheVrachnoprofiter's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Ανώτερος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 52
  • Κάρμα: -9
Εγώ θυμάμαι πάντως το Θανάση να λέει "με αγάπη θα αλλάξουμε τον κόσμο", όταν φώναζαν συνθήματα πριν κάποια χρόνια στο θέατρο Δάσους. Και να παρακαλάει τους μπροστινούς να κάτσουν κάτω για να βλέπουν οι πίσω, στην Καλαμαριά και αλλού. Αυτά θέλω να κρατήσω, αυτό ήταν πάντα το ήθος που με έκανε να τον ακολουθώ παντού (εκτός από τη μουσική) και όχι το να δίνει βήμα σε υποστηρικτές του αντάρτικου πόλεων. Διατηρώ την ελπίδα να μην ήξερε ποιοι ακριβώς ήταν και να ήθελε απλά να δώσει ένα γενικό μήνυμα αλληλεγγύης.

Και προφανώς, ο καθένας εκφράζεται όπως θέλει, θετικά ή αρνητικά, αλλά από τη μεριά μου πάντα καλοπροαίρετα. Θα σας γράφουμε.
And then one day you find
ten years have gone behind you.
No-one told you when to run;
you missed the starting gun...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Τροφή για συζήτηση... 11 έτη 10 μήνες πριν, #35149

  • phneloph_pap
  • phneloph_pap's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 4
  • Κάρμα: 4
Καλησπέρα παιδιά.

Νομίζω ότι η συζήτηση έχει ξεφύγει λίγο. Το θέμα δεν είναι η κοπέλα που ενοχλήθηκε και έφυγε από τη συναυλία. Γνωρίζουμε όλοι τις απόψεις του Θανάση. Έχει δηλώσει πολλές φορές την πεποίθησή του πως η Αναρχία είναι η ιδανική πολιτική κατάσταση, μαζί του και γω. Ωστόσο, οι 'πραγματικοί' αναρχικοί (σε μια προσπάθεια να τους διαχωρίσω από την τσίχλα των ΜΜΕ) δεν θέλουν όπλα, θέλουν ειρήνη. Πέραν του 'φάουλ' του ότι δεν τραγουδούσε σε Φεστιβάλ πχ Ανταρσυα(όπως μάλλον θα του ταίριαζε) ή ΚΝΕ, ή Συριζα με ελεύθερη είσοδο.. γιατί όταν πηγαίνεις εκεί, είτε συμφωνείς είτε όχι με το ιδεολογικό πλαίσιο, ξέρεις τί θα ακούσεις γύρω σου. Άλλωστε, πάντα ακούγονται συνθήματα στις συναυλίες του Θανάση και καλά κάνουν. Όμως, αυτό ήταν τελείως διαφορετικό, μιλάμε για Πυρήνες της Φωτιάς: για εκρηκτικό μηχανισμό στο αυτοκίνητο Υπουργού έξω από το σπίτι του ή στο διάδρομο του διαμερίσματος της Κατσέλη, της Γιαννάκου,για βόμβες σε κάδους μέρα μεσημέρι σε ομιλία του Καραμανλή λίγα μέτρα από τους ακροατές το '09, παγιδευμένα δέματα και απειλές ζωής σε δικαστικούς υπαλλήλους όταν γινόταν η δίκη των παιδιών που είχαν συλλάβει. Γιατί για παιδιά πρόκειται, τουλάχιστον οι συλληφθέντες ήταν της δεκαετίας του '90..

...Η αλήθεια είναι ότι αισθάνομαι αμήχανη με αυτό που έγινε.
Δεν θεωρώ ότι η άποψη του Θανάση για την Αναρχία εξαντλείται με βόμβες σε κάδους.
Τελευταία Επεξεργασία: 11 έτη 10 μήνες πριν, από τον/την phneloph_pap.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Τροφή για συζήτηση... 11 έτη 10 μήνες πριν, #35151

  • louis
  • louis's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 17
  • Κάρμα: 0
ευστοχος...μπραβο φιλε...εισαι καλοπροερετος...αλλα ολοι ξερουμε τις αποψεις του θαναση.Ισως μας στεναχωρει γιατι τον θελουμε να μη παραχωρηται να μη μελιζεται να μη προσφερεται...κατι τετοιο ομως δεν ειναι ανθρωπινο ουτε καλιτεχνικο.Οι καιροι ειναι δυσκολοι και ολοι πρεπει να παρουμε θεση και αποψη,ας εχουμε λιγο υπομονη και θα καταλαβουμε καλυτερα τα πραγματα.Η κοινωνια που ζουμε δεν ειναι αγγελικη.
αλλαλα τα χειλη........
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Τροφή για συζήτηση... 11 έτη 10 μήνες πριν, #35154

  • navar
  • navar's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 852
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 2
  • Κάρμα: -36
αυτήν που πηγαινε με το πέδιλο σε τόσο κόσμο ?????
πραγματικά σοκαρίστηκα !!!!!
μα με πέδιλο ???
σε τί κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας παναγία μου !!!
Αν ευτυχής ή δυστυχής είμαι δεν εξετάζω.
Πλην ένα πράγμα με χαράν στον νου μου πάντα βάζω --
που στην μεγάλη πρόσθεσι (την πρόσθεσί των που μισώ)
που έχει τόσους...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Τροφή για συζήτηση... 11 έτη 10 μήνες πριν, #35155

  • billpap
  • billpap's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Ανώτερος Χρήστης
  • ΤΑ ΚΑΛΑΝΤΑΑΑΑΑ !!!!!!!!!!!
  • Καταχωρήσεις: 76
  • Κάρμα: 14
και εμενα σαν κινηση δεν μου αρεσε ...απλα και ο θανασης απο την καλοσυνη του δεν θελει να δυσανασχετησει κανεναν ( και ας ειμαι και απο αυτους που φωναζω και κανα συνθημα καμια φορα αλλα ως εκει )και επειδη ειμαστε στον ιδιο χωρο και μοιραζομαστε τα ιδια πραγματα μουσικα παντα δεν χρειαζεται να ταιριαζουνε απολυτα η αποψεις μας και πολιτικα ...δεν εχουμε βρεθει στον χωρο για αυτο αλλωστε ....απλα πρεπει να σεβομαστε και την ελευθερια του αλλου και αυτο δημοκρατια ειναι ( και φασιστικο μου φαινεται στην τελικη ο τροπος που πηγε να περαστει το μυνημα )αποψη μου .... ( και υστερα δυνασχετουσαμε που το πιο ωραιο φρουτο ειναι το πεπονι ) καλο καλοκαιρι
Άιντε εκεί βαθιά, βαθιά στα σωθικά μου
άιντε κάτι γίνεται κυρά μου
άιντε χίλια άλογα τυφλά γυρίζουν
άιντε έξοδο ζητάν και μ' αλωνίζουν.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: