Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Τροφή για συζήτηση...

Re:Τροφή για συζήτηση... 11 έτη 9 μήνες πριν, #35260

  • Καλογριανίτης
  • Καλογριανίτης's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 1
  • Κάρμα: 3
Καλησπέρα και από εμένα.

Βρέθηκα στην Τεχνόπολη την Κυριακή το βράδυ και θέλω πριν σχολιάσω και αν θα μου το επιτρέπατε να εξιστορήσω τα γεγονότα όπως εγώ τα κατάλαβα.

Είδα να πετιούνται Φέιγ Βολλάν ένα εκ των οποίων έσκυψα και πήρα στα χέρια μου μη μένοντας απαθής όπως οι γύρω μου-δεν το παινεύομαι απλά το παραθέτω. Διάβασα τα γραφόμενα και διαφώνησα κατανοώντας (για να νικήσω την αμηχανία μου) πως σε ένα χώρο που βρίσκονταν 5-6 χιλιάδες άνθρωποι ίσως είναι μη ελέγξιμο ποιός θα μπεί και τι θα πετάξει. Εκείνη τη στιγμή λοιπόν αισθάνθηκα σχετικά αμήχανα γιατί στο μικρό χαρτάκι δεν έλεγε για ανθρώπινα δικαιώματα και συνθήκες κράτησης αλλά για επαναστατική δράση και για κελιά που πρέπει να γκρεμιστούν.Και συγγνώμην μα στην κατά συρροήν αποποινικοποίηση των πάντων δεν θα με βρείτε σύμφωνο.

Στην συνέχεια και ενώ παίχτηκε το πρώτο τραγούδι-(Loco Motivo&San Michele) ο Θανάσης ζήτησε συγγνώμη από όσους διαφωνούν και είναι πάρα πολλοί αλλά θέλει να δώσει βήμα σε μια κοπέλα που έχει να πει κάτι ενδιαφέρον (Απολογούμενος κι αμήχανος σαν μικρό παιδί είπε ότι όπως λέει και το τραγούδι του μια από τις αδυναμίες που έχει και είναι θεωρητική είναι ότι πιστεύει ότι ο αναρχισμός είναι η πιο ποιητική φιλοσοφία που υπάρχει)- Η κοπέλα διάβασε τα της ανακοίνωσης για τις συνθήκες κράτησης ανέβηκε ένα πανό και σε 2 λεπτά η συναυλία συνεχίστηκε κανονικά. Εδώ εγώ δεν αισθάνθηκα να βιάζομαι η να καπελώνεται η παρουσία μου σε μια συναυλία επειδή από σκηνής έγινε μια ανακοίνωση-
Μπορεί να φταίνε και τα χρόνια μου μα πιό πολύ βιάζομαι όταν ο διπλανός μου θεωρεί σωστό να με λούσει με ρετσίνες και τσίπουρα επειδή μεράκλωσε - και να με θεωρεί και αδερφό του - όχι εν Χριστώ αλλά εν τη τρικυμία της μέθης στο κρανίο του- ή όταν η διπλανή παρέα αποφασίζει να χτυπηθεί με τους γύρω της στο "Διάφανο" ή να χορέψει τσιφτετέλι στην "Υπόγα" και μου στερεί το δικαίωμα να χαρώ όπως θέλω μια συναυλία--Δεν υπάρχει και κοινός τόπος συμφωνίας να ξέρεις βρε αδερφέ από πριν πως αυτό κι αυτό το τραγούδι είναι της χαράς και του χορού.

Το ότι απάντησε ο ίδιος εκτός του ότι τον τιμά με γέμισε έκπληξη γιατί ομολογώ χωρίς να παρακολουθώ την καθημερινότητά του δεν το περίμενα. Διάβασα το κείμενο , που τις αναφορές του δεν γνωρίζω , και είδα ένα λόγο - διάλογο- με τους πιθανούς αντιλόγους που δείχνει αν μη τι άλλο καθαρότητα πρόθεσης και σκέψης.Δεν ξέρω αν θα κάνει το ίδιο και στο μέλλον απλά ήθελα να το πω. Επίσης δεν θα μπορούσα να απαντήσω εξ ονόματος του μια και το έκανε ο ίδιος και διαφωνώ σε όλους τους τόνους με τα σχόλια τύπου "Ποιόν ήρθες να ακούσεις;" και τα περί άλλων λαικών τραγουδιστών αφού αφαιρούν από την ουσία του λόγου του υπογράφοντος την απάντηση

Ο γιαλός που αρμενίζουμε είναι στραβός εδώ και χρόνια στη Μουσική ως έκφανση της κοινωνικής ζωής μας-μηδέ του δικού μου γιαλού εξαιρουμένου . Γιατί δεν με ενοχλεί δηλαδή η διαφήμιση των πολυεθνικών-παιδί των οποίων είμαι κι εγώ - στους χώρους αυτούς- η αποκλειστική διάθεση προιόντων της τάδε η της δείνα εταιρείας ποτών και μπύρας και αναψυκτικών-γιατί δεν με ενοχλεί η έντονη αστυνόμευσή τους από ιδιωτικές εταιρείες ασφαλείας με ωρομίσθιους και αμφιβόλλου εκπαίδευσης εργαζομένους αλλά με ενοχλεί το "τρίλεπτο".Γιατί δεν με ενοχλούν οι παρεναίσεις Δημάρχων και εκπροσώπων άλλων φορέων σε συναυλίες που όλοι βρεθήκαμε επειδή οι φορείς που εκπροσωπούν πληρώνουν για την δωρεάν είσοδο μιας συναυλίας-(Και δεν πληρώνουν από την τσέπη τους )
Περί της δωρεάν συναυλίας προτιμώ να μην μιλήσω - ο καιρός γαρ εγγύς- μα όποιος θέλει να κάνει μια δωρεάν συναυλία ας πάει στους Δήμους της Αθήνας ας ζητήσει ένα θέατρο και θα δει...
Το κείμενο της κοπέλας. που δεν αμφισβητώ καθόλου την πρόθεσή της ,και δεν με αφορά η εμφάνιση η τα χαρακτηριστικά της νομίζω προ-υπήρχε στο μυαλό της και βρήκε τον χώρο και τον χρόνο να εκδηλωθεί μετά από ένα μήνυμα με σαφή συμβολισμό και μετά από μια από βήματος εξομολόγηση.
Κατ εμέ οι συνιστώσες είναι δύο . Η πρώτη είναι μια έντονη στροφή νέων ανθρώπων που δεν έχουν μουσική στέγη-λες και την χρειάζονται-- στον Θανάση σαν πατέρα μουσικών που όλοι λίγο πολύ αγαπάνε- και η δεύτερη είναι η εκ των καιρών εκπορευόμενη πολιτικοποίηση καταστάσεων στις οποίες λίγο ως πολύ όλοι παίρνουμε θέση άρα και για το τρίλεπτο όλοι έχουμε μια.

Άρα θα έρθουν κι άλλα τέτοια συμβάντα και τα προβλέπει ο υπογράφων που αυτοκαθηλούμενος νομίζει πως θα παίζει στις πέτρες του Κισσάβου-υπερασπιζόμενος θαρρώ την διαχρονικότητα της θέσης του στα πράγματα.

Ελπίζοντας πως δεν φιλοσόφησα κι εγώ να πω μόνο πως η διαφορά είναι ότι ο εν λόγω καλλιτέχνης δεν χρησιμοποίησε κανέναν χώρο σαν σκαλί για να ανέβει όπως πολλοί άλλοι και τώρα τα σκαλιά να τα κατέβει είναι άτοπο. Μου αρέσει η κοινωνικοποίηση της τέχνης και δη η πολιτικοποίησή της γιατί μπορώ στο πέρασμα του χρόνου να κρίνω την συνέπεια του καθενός προκειμένου να κάνω κι εγώ κάτι βρε αδερφέ.

Y.Γ.

Δεν ξέρω πόσοι πήγαν στους U2 , θυμίζω την υπέροχη φωτό του τραγουδιστή αγκαλιά με τον G.W.Bush. Δεν ξέρω πόσοι θα πάνε στους Red Hot Chili Peppers θυμίζω πως η αμοιβή τους για το πρωτοχρονιάτικο Prive Party του Κυρίου Abramovic σε κάποιο τροπικό νησί ήταν 5 Εκατομμύρια ευρώ. Εμένα αυτό με ενοχλεί περισσότερο από το "τρίλεπτο" και εκεί βλέπω εκπόρνευση και όχι βιασμό. Τιμή και δόξα στον Sir Bob Geldof

Αυτά τα ολίγα και σας ευχαριστώ για την φιλοξενία

Χρήστος
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Τροφή για συζήτηση... 11 έτη 9 μήνες πριν, #35261

  • Stefania Kapaktsi
  • Stefania Kapaktsi's Avatar
Καλογριανίτη,
θα συμφωνήσω απόλυτα για την (αναγκαία δυστυχώς) εμπορευματοποίηση και την αστυνόμευση στις συναυλίες (εδώ δεν τολμώ να βάλω αναγκαία, αλλά παλαιότερα συμβάντα σε συναυλίες του Θ.Π. ίσως και να το επέβαλαν) αλλά υπάρχει μια βασική διαφορά:
όπως πας σινεμά και σε εκνευρίζουν τα διαφημιστικά στην αρχή, αλλά ΔΕΝ σου διακόπτουν την ταινία τύπου τηλεόραση, κάπως έτσι, οι διαφημίσεις στις συναυλίες δεν παρεμβάλλονται. Και οι τοπικοί παράγοντες στην αρχή συνήθως μιλάνε, και όσοι δεν το γουστάρουμε μιλάμε μεταξύ μας και τους αγνοούμε.
Είναι διαφορετικό να κόβεις το live στη μέση, όταν ο κόσμος που πάει να ακούσει εκεί μουσική έχει ήδη σιωπήσει και μπαίνει σε όλο αυτό και άλλο στην αρχή - τέλος και ξέχωρα από τη συναυλία. Απλώς παρατήρηση. Χωρίς να συγκρίνω τις διαφημίσεις με έναν ανθρωπιστικό μήνυμα, σέβομαι τους ανθρώπους που ενοχλούνται εξίσου από τη διακοπή ως άποψη και μόνο. Για να μην μπω στη διαδικασία να διαχωρίζω "καλά και κακα" μηνύματα.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Τροφή για συζήτηση... 11 έτη 9 μήνες πριν, #35262

  • stavri1
  • stavri1's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 8
  • Κάρμα: 1
Χαιρετώ τα μέλη του forum,δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να σχολιάσω τα λεγόμενα της Δις Άννας, θεωρώ πως αντιλήφθηκα το λόγο που ο κύριος Παπακωνσταντίνου έδωσε βήμα στην κοπέλα να βγάλει αυτό το ΄΄μικρό λόγο΄΄
και καθόλου δεν ενοχλήθηκα. Ακούγοντας πριν λίγο τις δηλώσεις του σε χθεσινή ραδιοφωνική εκπομπή στον κ. Καμπύλη σχετικά με τους security ο οποίος δεν γνώριζε πως υπάρχουν και έμεινε για λίγο άφωνος στο άκουσμα πως ναι ο χώρος φυλάγεται απο ΄΄νταήδες΄΄, επειδή έχω παρακολουθήσει αρκετές συναυλίες στο συγκεκριμένο χώρο πάντα υπάρχουν άνθρωποι που είναι υπεύθυνοι ώστε οι συναυλίες να διεξαχθούν ομαλά .Όταν ζήτησα σε κάποιον από αυτούς να μιλήσω λίγο στον Κ.Παπακωνσταντίνου μου είπε πως ΄΄δεν ξέρω τι έχεις πιει εκτός απο ποτό και έχεις όρεξη αλλά καλύτερα να φύγεις και μην πας πιο κάτω γιατί οι πιο κάτω απο έμενα είναι πιο κάφροι και θα σου μιλήσουν πιο άσχημα΄΄, ο νεαρός θα έπρεπε να γνωρίζει πως όσοι παρακολουθούν τις συναυλίες του Θανάση δεν παίρνουν απαραίτητα και διάφορες ουσίες και πως λίγη στοιχειώδης ευγένεια δεν έβλαψε ποτέ κανένα ειδικά σε χώρους που έρχεσαι σε επαφή με πλήθος κόσμου,αυτά τα λίγα γιατί δεν θέλω να πω περισσότερα, καλό βράδυ σε όλους.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Τροφή για συζήτηση... 11 έτη 9 μήνες πριν, #35264

  • o_elaxistos_leme
  • o_elaxistos_leme's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 5
  • Κάρμα: 0
stavri1 έγραψε:
Χαιρετώ τα μέλη του forum,δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να σχολιάσω τα λεγόμενα της Δις Άννας, θεωρώ πως αντιλήφθηκα το λόγο που ο κύριος Παπακωνσταντίνου έδωσε βήμα στην κοπέλα να βγάλει αυτό το ΄΄μικρό λόγο΄΄
και καθόλου δεν ενοχλήθηκα. Ακούγοντας πριν λίγο τις δηλώσεις του σε χθεσινή ραδιοφωνική εκπομπή στον κ. Καμπύλη σχετικά με τους security ο οποίος δεν γνώριζε πως υπάρχουν και έμεινε για λίγο άφωνος στο άκουσμα πως ναι ο χώρος φυλάγεται απο ΄΄νταήδες΄΄, επειδή έχω παρακολουθήσει αρκετές συναυλίες στο συγκεκριμένο χώρο πάντα υπάρχουν άνθρωποι που είναι υπεύθυνοι ώστε οι συναυλίες να διεξαχθούν ομαλά .Όταν ζήτησα σε κάποιον από αυτούς να μιλήσω λίγο στον Κ.Παπακωνσταντίνου μου είπε πως ΄΄δεν ξέρω τι έχεις πιει εκτός απο ποτό και έχεις όρεξη αλλά καλύτερα να φύγεις και μην πας πιο κάτω γιατί οι πιο κάτω απο έμενα είναι πιο κάφροι και θα σου μιλήσουν πιο άσχημα΄΄, ο νεαρός θα έπρεπε να γνωρίζει πως όσοι παρακολουθούν τις συναυλίες του Θανάση δεν παίρνουν απαραίτητα και διάφορες ουσίες και πως λίγη στοιχειώδης ευγένεια δεν έβλαψε ποτέ κανένα ειδικά σε χώρους που έρχεσαι σε επαφή με πλήθος κόσμου,αυτά τα λίγα γιατί δεν θέλω να πω περισσότερα, καλό βράδυ σε όλους.

Το είπε κάπου κι ο Θανάσης, η ευγένια είναι πάνω κι από την ελευθερία. [Για την ιστορία και μόνο, τα παιδιά που βρίσκονταν μπροστά στην σκηνή (οι "σεκιουριτάδες") ήταν πολύ φιλικοί κι ευγενικοί. Και sorry για την άκυρη παρέμβαση!]
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Τροφή για συζήτηση... 11 έτη 9 μήνες πριν, #35265

  • stavri1
  • stavri1's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 8
  • Κάρμα: 1
Δεν αναφέρομαι σε όλους τους ανθρώπους που δουλεύουν στη ασφάλεια του χώρου και αυτος που λέω δεν ήταν μπροστά στη σκηνή,εννοείται πως δεν τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι και ο λόγος που το λέω είναι εξαιτίας του ότι ο κ.Καμπύλης δεν γνώριζε πως υπάρχει ασφ'αλεια στο χώρο,αυτο μου έκανε εμένα εντύπωση.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Τροφή για συζήτηση... 11 έτη 9 μήνες πριν, #35273

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
stavri1 έγραψε:
Δεν αναφέρομαι σε όλους τους ανθρώπους που δουλεύουν στη ασφάλεια του χώρου και αυτος που λέω δεν ήταν μπροστά στη σκηνή,εννοείται πως δεν τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι και ο λόγος που το λέω είναι εξαιτίας του ότι ο κ.Καμπύλης δεν γνώριζε πως υπάρχει ασφ'αλεια στο χώρο,αυτο μου έκανε εμένα εντύπωση.

καλά, είπαμε ο Καμπύλης είναι μεγάλος προφέσσορας ...... εγώ πάλι τι να πω που με χει διώξει σεκιουριτάς από Νοσοκομείο γιατί δεν ήμουνα λέει επείγον περιστατικό.... άλλoς προφέσσορας αυτός :angry:
I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Τελευταία Επεξεργασία: 11 έτη 9 μήνες πριν, από τον/την MeLiTzaNio.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: