Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Συνέντευξη Λ. Κηλαηδόνη

Συνέντευξη Λ. Κηλαηδόνη 17 έτη 7 μήνες πριν, #6405

¾στερα από την τελευταία συνέντευξη που είχε σχολιάσει αρνητικά τον Μάλαμα παραθέτω και αυτό από τη σημερινή ελευθεροτυπία...

Μοναχικοί για μοναχικούς

-Υπάρχει και η άλλη πλευρά του τραγουδιού. Αλλά εσείς σε μία από τις πρόσφατες συνεντεύξεις σας είπατε ότι δεν ακούτε σύγχρονο ελληνικό τραγούδι.

«Δεν είναι ότι δεν έχω εικόνα. Ακούω πολύ ραδιόφωνο. Αλλά τα περισσότερα από όσα ακούω δεν θέλω να τα ξανακούσω. Μετά τη δεκαετία του '50, που τα τραγούδια και τραγουδιόντουσαν και χορεύονταν, και τη δεκαετία του '60, φτάσαμε σιγά-σιγά σε τραγούδια γραμμένα από μοναχικούς δημιουργούς για μοναχικούς ακροατές».


Δεν ξέρω αν είχε στο μυαλό του εκείνη την ώρα το Θανάση ή τον Σωκράτη, πάντως θα διαφωνήσω καθέτως μαζί του...
Overhead the albatros hangs motionless upon the air and deep beneath the rolling waves in labyrinths of coral caves.....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Συνέντευξη Λ. Κηλαηδόνη 17 έτη 7 μήνες πριν, #6410

  • Anel
  • Anel's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 768
  • Κάρμα: 0
Χρήστος Γιαλαμάς έγραψε:
¾στερα από την τελευταία συνέντευξη που είχε σχολιάσει αρνητικά τον Μάλαμα παραθέτω και αυτό από τη σημερινή ελευθεροτυπία...

Μοναχικοί για μοναχικούς

-Υπάρχει και η άλλη πλευρά του τραγουδιού. Αλλά εσείς σε μία από τις πρόσφατες συνεντεύξεις σας είπατε ότι δεν ακούτε σύγχρονο ελληνικό τραγούδι.

«Δεν είναι ότι δεν έχω εικόνα. Ακούω πολύ ραδιόφωνο. Αλλά τα περισσότερα από όσα ακούω δεν θέλω να τα ξανακούσω. Μετά τη δεκαετία του '50, που τα τραγούδια και τραγουδιόντουσαν και χορεύονταν, και τη δεκαετία του '60, φτάσαμε σιγά-σιγά σε τραγούδια γραμμένα από μοναχικούς δημιουργούς για μοναχικούς ακροατές».


Δεν ξέρω αν είχε στο μυαλό του εκείνη την ώρα το Θανάση ή τον Σωκράτη, πάντως θα διαφωνήσω καθέτως μαζί του...

Είχα διαβάσει και την παλιά συνέντευξη που αναφέρεις Χρήστο.
Είναι από αυτούς που εγώ ονομάζω: \"προγονόπληκτους\".
Με τσαντίζει η νοοτροπία που έχουν πολλοί ότι τα παλιά ήταν όλα τέλεια και καλά και τίποτα καινούριο δεν έχει αξία, ποιότητα κ.τ.λ.
:mad:
ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ ΘΛΙΜΜΕΝΑ Μ' ΕΝΑ ΣΑΡΑΚΙ ΑΡΜΕΝΙΚΟ

http://stahiologiseis.blogspot.com/

(Αχ αυτό το φόρουμ
αχ αυτό το φόρουμ --> τι νοσταλγικό που ακούγεται τώρα πια αυτό...)
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Συνέντευξη Λ. Κηλαηδόνη 17 έτη 7 μήνες πριν, #6412

  • οργανωμένο_χάος
  • οργανωμένο_χάος's Avatar
Παίδες,για ποιά παλιά συνέντευξη μιλάτε;Τι είχε πεί;Που μπορούμε να τη βρούμε; :huh: :dry:
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Συνέντευξη Λ. Κηλαηδόνη 17 έτη 7 μήνες πριν, #6414

H παλαιότερη συνέντευξη ήταν και πάλι στην Ελευθεροτυπία και σε γενικές γραμμές αν θυμάμαι καλά σχολίαζε τον Μάλαμα ως μίζερο και πολύ μαύρα τα τραγούδια... Διευρύνεται πολύ πάντως τώρα τελευταία αυτή η άποψη. Θυμίζω ότι ο Μάλαμας και ο Περίδης έχουν χαρακτηριστεί \"αεικίνητες μιζέριες\"... ¼πως την δει κανείς... Μάλλον δε θα έχουν παρευρεθεί σε live!
Overhead the albatros hangs motionless upon the air and deep beneath the rolling waves in labyrinths of coral caves.....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Συνέντευξη Λ. Κηλαηδόνη 17 έτη 7 μήνες πριν, #6425

  • οργανωμένο_χάος
  • οργανωμένο_χάος's Avatar
Ευχαριστώ ;)<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: οργανωμένο_χάος, στις: 27/08/2006 01:52
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Συνέντευξη Λ. Κηλαηδόνη 17 έτη 7 μήνες πριν, #6426

  • Σκιπίωνας
  • Σκιπίωνας's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Ο Ιχνηλάτης του Βέγα
  • Καταχωρήσεις: 1415
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 25
Αυτό το παραμύθι του \"Τότε ήταν καλά και τώρα δεν είναι\" πρέπει να τελειώσει . Βγαίνουν ακόμα ωραία πράγματα
Βάλε φωτιά στα ρούχα σου, και κέρνα μας απ' τα αμπάρια σου κρασί βαλσαμωμένο. Κόκκινο, κεντημένο με σταυροβελονιά. Απόψε, και για πάντα.


Hey, ho : ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΑΣΙΣΜΟ
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: