Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Κοιλάδα των Τεμπών

Κοιλάδα των Τεμπών 17 έτη 3 μήνες πριν, #11864

  • Poulizos
  • Poulizos's Avatar
Αρχικά λέω ότι είναι το τραγούδι που άκουσα και μου έκοψε τη μηλιά. Παρόλο που έχω περάσει την εν λόγω κοιλάδα μόνο δύο φορές στη ζωή μου μου έφερε συναισθήματα σαν να μιλούσε για το σπίτι μου, την οικογένειά μου...
Σκέφτηκα αστραπιαία την ιστοριούλα που αφηγείται ο Σωκράτης σε αντιπαραβολή με τον άδικο χαμό των μαθητών στο εν λόγω σημείο και αισθάνθηκα ακόμα δυνατότερα συναισθήματα.
Μάλλον έχουμε γίνει πολύ σκληροί και χρειάζονται τόσο δυνατά τραγούδια για να χτυπήσουν τις ξεκούρντιστες χορδές του εσωτερικού μας κόσμου. Να θυμηθούμε λίγο την παιδική μας ηλικία και τα δάκρυα πανω στις σελίδες της καλύβας του μπάρμπα Θωμά.

Δεν ήξερα που αλλού να παραθέσω αυτές τισ σκέψεις μου,αν όχι στο κομμάτι του φόρουμ για τους στίχους.

Με την ευκαιρία ας με ενημερώσει κάποιος για το τι είναι η Γεύγελη.

Ευχαριστώ :x<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: poulizos, στις: 17/12/2006 15:44
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Κοιλάδα των Τεμπών 17 έτη 3 μήνες πριν, #11865

  • SomeOne
  • SomeOne's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Έμπειρος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 120
  • Κάρμα: 0
Από: http://www.live-pedia.gr/

Είναι πόλη της Νοτιοσλαβίας. Κάποτε ανήκε στη Μακεδονία. Βρίσκεται κοντά στη δεξιά όχθη του Αξιού ποταμού. Πριν από το 1912 - 1913 η Γερουσία είχε πολλούς ¸λληνες, όταν δηλ. κυρίαρχοι αυτής ήταν οι Σέρβοι. Κατά τους χρόνους του Β` Παγκόσμιου Πολέμου οι Βούλγαροι νίκησαν τους Σέρβους, αλλά οι ¸λληνες έδιωξαν τους Βουλγάρους και ελευθέρωσαν την πόλη. Το 1916 οι Σέρβοι άδειασαν την πόλη και ανάγκασαν τους Άγγλους και Γάλλους να εγκαταλείψουν τη Γευγελή. Μετά τη νίκη των Σέρβων η πόλη δόθηκε τελικά στη Σερβία. Η πόλη κατέχει σπουδαία εμπορική και στρατηγική θέση. Βρίσκεται στη σιδηροδρομική γραμμή Θεσσαλονίκης - Βελιγραδίου, 2 χλμ. από τα ελληνικά σύνορα και πολύ κοντά στο σιδηροδρομικό σταθμό του Σεχόβου. Για τούτο χρησιμοποιείται για το εμπόριο της Μεσευρώπης και της Νοτιοσλαβίας.

Τα τελευταία χρόνια λειτουργεί στην πόλη και καζίνο.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Κοιλάδα των Τεμπών 17 έτη 3 μήνες πριν, #11919

  • nicolasgiann21
  • nicolasgiann21's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 331
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 34
Η Γευγελη ανηκει στην χωρα των Σκοπιων.Ειναι η πρωτη πολη(10.000 κατοικοι περιπου) που συναντα κανεις μπαινοντας στην χωρα απο τα συνορα στους Ευζωνους...Φτωχολογια(και γκριζος ουρανος :P ),σπιτια-διατηρητεα,αυτοκινητα-αντικες...Πολλοι \"μουσικαντηδες\" κατεβαινουν απο κει και γυρνανε με ζουρναδες στις γυρω πολεις(απο τα συνορα)παιζοντας σε χορους,πανηγυρια κτλ...Πηγαινω κατα καιρους στο καζινο και βγαινουμε στο χωριο ως προς την γνωριμια με μια διαφορετικης κουλτουρας ανθρωπων...<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: nicolasgiann21, στις: 19/12/2006 01:16
Άραγε υπήρξαμε ποτέ;Στα όνειρα μας...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Κοιλάδα των Τεμπών 17 έτη 3 μήνες πριν, #12124

  • chameleon
  • chameleon's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 394
  • Κάρμα: 2
Ενα απο τα μεγαλύτερα ¨ατού¨του Θανάση είναι οτι ακούγοντας ενα τραγούδι του , σου έρχονται στο νού πολλές μα πολλές ΕΙΚΟΝΕΣ!!!για σκέψου......οταν το άκουσα νόμιζα οτι έβλεπα ...video clip!!!καταπληκτικό!
κουβεντιάζουν δυο φίλοι
-καλά καπνίζεις ακόμα?
-Ναι..εσύ το έχεις κόψει?
-ουου!!τώρα...έχω πολύ καιρό...
-πόσο καιρό δηλαδή?
-3 χρόνια,6 μήνες και 13 μέρες....
-άστο ρε...δεν το...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Κοιλάδα των Τεμπών 15 έτη 6 μήνες πριν, #26995

  • Junior
  • Junior's Avatar
Ο Θανάσης,κατά τη γνώμη μου, χρησιμοποιεί την Γεύγελη στο συγκεκριμένο κομμάτι σαν τα όρια του γνωστού κόσμου του \"γερο-πλάτανου\",που θεωρεί πως πέρα απ'αυτά είναι η ξενιτιά που του πήρε τα παιδιά του..Γι'αυτό και δεν αφήνει τα τραίνα να περάσουν(το τραίνο μαζί με το καράβι ήταν τα κύρια μέσα μετανάστευσης την εποχή που θέλει να υποδηλώσει το τραγούδι),και η μετανάστευση προς δυτική Ευρώπη και ειδικότερα προς Γερμανία γινόταν μέσω της συγκεκριμένης γραμμής που έμπαινε στη τότε Γιουγκοσλαβία από την Γεύγελη,και συνέχιζε για Γερμανία..¸χω την εντύπωση πως είχα ακούσει αυτόν τον θρύλο για την κοιλάδα των Τεμπών πριν ακούσω το κομμάτι αλλά δεν είμαι σίγουρος..Αν μπορεί κάποιος που να ξέρει να μου το ξεδιαλύνει;;
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Κοιλάδα των Τεμπών 15 έτη 6 μήνες πριν, #26996

  • Γεωργία
  • Γεωργία's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • ...Και τους κανόνες της ζωής θα παραβαίνω
  • Καταχωρήσεις: 350
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 2
  • Κάρμα: 11
Γευγελή...φαγωθήκατε Γεύγελη και Γεύγελη...
The only thing standing in between you and me is reality
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: