Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: lukos kakos

Re:lukos kakos 18 έτη 3 μήνες πριν, #1804

  • mitsman
  • mitsman's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 410
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: -23
Aν ήτανε να γινει κατι τετοιο,θα ειχε γινει εδω κ καιρο..Τώρα ειναι ευτυχώς αργά..κ νωρίς ταυτόχρονα!<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: mitsman, στις: 06/02/2006 23:36
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:lukos kakos 18 έτη 3 μήνες πριν, #1808

  • elina
  • elina's Avatar
HOPEFULLY!
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:lukos kakos 18 έτη 2 μήνες πριν, #1888

  • Ζέφυρος
  • Ζέφυρος's Avatar
Με αφορμή αυτο το τραγουδι θα ηθελα να ρωτησω τους πιο μεγαλους αυτου του forum που ζησανε ισως την εποχη που βγηκε ο δισκος.Ειναι αληθεια οτι τα \"βρωμοκαναλα\" ειχανε κανει ντορο για τον \"κακο τον λυκο\" και ειδικοτερα για τον στιχο\"...και σε κυνηγω στον παιδεραστων την οχθη\"?Κατι τετοιο εχει παρει το αυτι μου αλλα δεν το πολυπιστευω.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:lukos kakos 18 έτη 2 μήνες πριν, #1892

  • Σκιπίωνας
  • Σκιπίωνας's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Ο Ιχνηλάτης του Βέγα
  • Καταχωρήσεις: 1415
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 25
Υπηρχε ιδιωτικη τηλεοραση το 93? :blink:
Βάλε φωτιά στα ρούχα σου, και κέρνα μας απ' τα αμπάρια σου κρασί βαλσαμωμένο. Κόκκινο, κεντημένο με σταυροβελονιά. Απόψε, και για πάντα.


Hey, ho : ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΑΣΙΣΜΟ
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:lukos kakos 18 έτη 2 μήνες πριν, #1893

Βεβαίως και υπήρχε... ¸τος ιδρύσεως ΜΕΓΚΑ - ΑΝΤ1 1989
Overhead the albatros hangs motionless upon the air and deep beneath the rolling waves in labyrinths of coral caves.....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:lukos kakos 18 έτη 2 μήνες πριν, #1899

Θα μιλήσω σαν παλιότερος που γνώρισα τον Θανάση σε ζωντανή εμφάνιση το 1992 (δεν θέλω να τα μετρήσω τα χρόνια ... όχι δεν θέλω ... τα χρόνια δεν θα τα μετράς θα τα ζεις. Τα χρόνια στο μέτρημα δεν βγαίνουν ποτέ όσο θα ήθελες: σου βγαίνουν πάντα είτε λιγότερα είτε περισσότερα). Τότε σπούδαζα στη Θεσσαλονίκη, και μόλις βγήκε ο συγκεκριμένος δίσκος το 1993, άρχισαν κάποια λίγα ραδιόφωνα να παίζουν κομμάτια. Πρέπει να πω ότι τηλεόραση δεν είχα, από επιλογή, μιας και όλη η μέρα μου συνοδευόταν από μουσική, όπως, εν πολλοίς κάνω και σήμερα. Γνώριζα όμως δύο αξιόλογους παραγωγούς του Θεσσαλονικιώτικου ραδιοφώνου οι οποίοι έπαιζαν την \"Αγία Νοσταλγία\". Δεν μου ανέφεραν ποτέ κάτι τέτοιο.

Είναι γνωστό ότι τα \"βρωμοκάναλα\" όπως τα λες αλλά και διάφορα άλλα αναγνώσματα - εμέσματα ψάχνονται για τέτοιες ιστορίες. Συγκεκριμένα, κάποιον φίλο μου συγγραφέα τον διέσυραν πριν από 4 χρόνια επειδή είχε δημοσιεύσει σε βιβλίο του εξαιρετικά σπάνια εικόνα του 18ου αιώνα που παρουσίαζε την Παναγία ... γενειοφόρο. Το βιβλίο ήταν μια μελέτη για την ιστορία της γενειάδας και η Espresso και το Alter φρόντισαν με το διασυρμό του να .. του ανεβάσουν τις πωλήσεις. Φυσικά, ο ίδιος δεν καταδέχθηκε να εμφανιστεί κάπου δημοσίως αφού όπως δήλωσε γραπτά \"ο,τι έχω να πω το λέω με το έργο μου\".

Πάντως επειδή με αφορμή το συγκεκριμένο τραγούδι έχει ανοίξει μια ενδιαφέρουσα κουβέντα στην οποία είδα πολύ αξιόλογες απόψεις θα πω κι εγώ τη γνώμη μου: Πέρα από την χρήση της τεχνικής του στίχου, πιστεύω ότι το πρώτο πράγμα που πρέπει να δούμε στον Θανάση είναι το \"ξεγύμνωμα της ψυχής του\". Ο Θανάσης ξεγυμνώνει την ψυχή του μέσα από τη μουσική του έμπνευση. Κι επειδή οι σκέψεις του είναι ανάερες αλλά με γήινη βάση αγγίζουν όλους αυτούς που σκέφτονται καθαρά.
Ακόμα κι αν κάποιοι φίλοι έχουν επιφυλάξεις γι αυτόν το στίχο ή για το τραγούδι γενικότερα θα πρέπει να τις διώξουν επειδή «τίποτα το ανθρώπινο δεν πρέπει να μας φαντάζει σαν ξένο» (έκανα μια παράφραση στον Μαρξ). Θα μπορούσε κάποιος να συνηγορίσει σε τέτοιες σκέψεις όπως έκανε σε άλλο Post η Kerasia με τον Εμπειρίκο (\"Μεγάλος Ανατολικός\"), τον Lewis Caroll (μέχρι και οι φωτογραφίες που είχε τραβήξει στην μικρή Αλίκη, όπως και σε άλλα κοριτσάκια, έχουν δημοσιευθεί) ή τον δικό μας τον Καββαδία (ως άλλος «καταραμένος ποιητής»), υπόνοιες έχουν αφήσει στο έργο τους ο Κ. Ουράνης, ο Καραγάτσης κ.λ.π. Θα συμφωνήσω εν μέρει με αυτό το σκεπτικό αλλά δεν είναι εκεί η ουσία.

Ο Θανάσης δεν χρειάζεται κάποια ή κάποιες ταμπέλες («σουρεαλιστής», κ.λ.π.). Ο Θανάσης ήταν και ίσως να είναι ακόμα «αδέξιος» - με την επαγγελματική χροιά του όρου. Του λείπανε οι μανιέρες. Δεν τον ενδιέφερε πρωτίστως αυτό. Αν αντιμετωπίσουμε το έργο του Θανάση σαν μια ολότητα μουσικο &#8211; στιχουργική θα δούμε μια πρόταση του Θανάση για μια άλλη κοσμοθεωρία. ¸χω γράψει και παλιότερα πως η καλύτερη αφορμή για αυτό το ψάξιμο είναι όχι μόνο τα τραγούδια του αλλά και οι πολύ επιμελημένοι παραπόταμοι της «Κοιλάδας των Τεμπών» όπως είναι το «Γλωσσάρι» και το «¸ναστρον». Εξαιρετικά διευκρινιστικές είναι και οι συνεντεύξεις του στον «Μετρονόμο» στο
www.koiladatwntempwn.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=196&Itemid=227
και τη 2η συνέντευξη στο avopolis που ξεκινα από το www.koiladatwntempwn.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=250&Itemid=279
Και πάνω απ´ όλα, πάνω απ´ όλα θέλει ΠΟΛΛΕΣ ΑΚΡΟΑΣΕΙΣ - ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ &#8211; ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΨΥΧΕΣ.

Τα σέβη μου<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: Αντώνης Περιβολάκης, στις: 11/02/2006 00:02
Γλυκά θα ανοίξει η Κλειδαριά της Πόρτας για το Σύμπαν...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: