Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: lukos kakos

Re:lukos kakos 18 έτη 2 μήνες πριν, #1904

  • elina
  • elina's Avatar
Φυσικά και δεν τίθεται το ζήτημα κατηγοριοποίησης του Θανάση σε κάποιο από τα λογοτεχνικά-ποιητικά ρεύματα όποως επείσης και οποιουδήποτε 'αλλου, γιατί η κάθε γραφή, αν και έχει στοιχεία που μπορούν να υπαχθούν σε ένα συγκεκριμένο στυλ, στο σύνολό της αποτελεί μια μοναδικότητα και μια ιδιαιτερότητα, που δεν μπορεί να κλειστεί σε κάποια στεγανά. Νομίζω πως αυτό που την κάνει ιδιαίτερη είναι οι προθέσεις του κάθε τραγουδοποιού. Γιατί και τις ανθρώπινες πράξεις αυτό ακριβώς τις κάνει ιδιαίτερες, και ο λόγος δεν μπορει παρά να είναι μια εν δυναμει πράξη.
Σχετικά με τα κανάλια και τις εφημερίδες, θα ήθελα να αναφέρω μια φράση του σκηνοθέτη Νίκου Νικολαίδη. Είχε πει, λοιπόν, σε μια συνέντευξή του ότι το κράτος δεν πάει σινεμά και θα την παραφράσω λιγάκι λέγοντας ότι το κράτος-που ασκεί την εξουσία μέσω της τηλεόρασης και των εφημερίδων- δυστυχώς στερείται ουσιαστικής καλλιέργειας-εφαρμόζει μια χοντροκομένου τύπου λογοκρισία, μη λαμβάνοντας υπ'όψιν ότι δεν πρέπει να φυτρώνεις εκεί που δε σε σπέρνουν. ¼πως επίσης ισχύει και το αντίθετο, ότι δηλαδή και αυτοί που δεν έχουν ιδέα για πολιτική δεν θα έπρεπε ασκούν να κριτική μέχρι ένα βαθμό.
Και ένα κινέζικο ρητό που μου άρεσε πολύ για να κλείσω μετά από την πολυλογία μου: ''Ο θεός σέβεται τον άνθρωπο όταν εργάζεται, μα τον αγαπά όταν τραγουδάει''
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:lukos kakos 18 έτη 2 μήνες πριν, #1908

  • kerasia
  • kerasia's Avatar
ti noima exei i katigoriopoiisi genika;Apolutws kamia!Opws egrapse kai o megalos Manos Xatzidakis:\"Pisteuw pws prepei na stamatisoume na vlepoume toys dimiourgoys me mia steni ennoia sumferontos,symfwna me to \"ti mas afinoun\".As mi mas afisoun tipote.Egw gia paradeigma den tha eixa diathesi na afisw tipota apolutws.An eixa polla xrimata,tha eixa aposurei oles tis paraxwriseis dikaiwmatwn pou exw kanei se ekdotes kai tha exafaniza ta erga.Tipota to wraiotero apo to na meinw-an meinw-sti mnimi oswn synomilisa mazi tous.Giati meta to thanato ti mas perimenei;H anikanotis twn diaforwn tymvwryxwn panw sta nekra mas swmata.Kai ti einai to thetiko poy emeine apo ti zwi;merikes stigmes exaisies,pou synomilisame me merikous anthrwpous.Afou auto den mporei na diatirithei,ti menoiazei emena an anakalypsoun ena tragoudi,mia mousiki mou meta to thanato mou ,gia na me katataxoyn;As mi me katataxoyn pote tous!\"
syggnwmi an sas kourasa...
(gia tin antigrafi,Kerasia)
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:lukos kakos 18 έτη 2 μήνες πριν, #1930

  • Φοινίκη
  • Φοινίκη's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 555
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 3
  • Κάρμα: 16
Γεια χαρά,

Kerasia έγραψε:
... και το πιο τρομερό ακόμα είναι πως οι ίδιες δεν συνειδητοποιούν τη δύναμη αυτή που έχουν,κάτι που κάνει τα πλάσματα αυτά \"τέρατα\" κατά μια έννοια,γιατί οι ίδιες δεν παίρνουν χαμπάρι για το τί προκαλούν στον ανδρικό ενήλικο πληθυσμό...
είναι υποχθόνιο,δεν είναι;

Πώς όχι; το ξέρουμε, το ξέρουμε ... Κι όχι μόνο αυτό, το εκμεταλλευόμαστε κι από πάνω. Κι αυτό δεν είναι κακό, φυσιολογικότατο είναι. Κάπως έτσι θα πρέπει να ξεκινά το ενδιαφέρον μας για τον ανδρικό πληθυσμό... λέτε αυτός να είναι και ο λόγος που βιαζόμαστε τόσο πολύ να μεγαλώσουμε εμείς τα κοριτσάκια; :)

¼σο για το θέμα των καναλιών, ανεξαιρέτως του αν αυτό έχει πραγματικά συμβεί ή όχι, αναμενώμενο δεν θα ήταν; Γιατί ξενίζει αυτό; Ο παιδεραστής, τουλάχιστον στις μέρες μας, βρίσκεται σε μια υπερβολικά άσχημη κοινωνική θέση. Ούτε αστείο δεν σηκώνει το θέμα. Φυσικό δεν θα ήταν να αντιδράσουν αυτοί που ακολουθούν τη σύγχρονη κοινωνική γραμμή; Εκτός κι αν τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά στην Ελλάδα και το αγνοώ. Γενικά παρακολουθώ τα ελληνικά δρώμενα αλλά δεν έχω ζήσει ποτέ εκεί, μόνο για σύντομες επισκέψεις ανεβοκατεβαίνω... οπόταν μπορεί να κάνω και σοβαρότατα λάθη :blink: .
Το καλό σου το καλό μου
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:lukos kakos 18 έτη 2 μήνες πριν, #1932

  • elina
  • elina's Avatar
Ε καλά, το οτι ο παιδεραστής, με την κυριολεκτική σημασία, στις μέρες μας είναι κοινωνικά περιθωριοποιημένος κάθε άλλο παρά κατακριτέο είναι(δεν ζούμε στην εποχή του Σωκράτηκαι των συμποσίων). Τώρα το αν η παιδούλα κουνιέται και λυγιέται προκλητικά, είναι άλλο θέμα, γιατί στην περίπτωση αυτή ο παιδεραστής είναι το θύμα της παιδούλας και όχι το αντίθετο. Ξεφεύγω τελείως απ' το νόημα του τραγουδιού, αλλά απ' ότι φαίνεται έχουμε ανοίξει μια ενδιαφέρουσα συζήτηση. Γενικά το θέμα των σχέσεων με διαφορά ηλικίας που δεν μπορείς να την αγνοήσεις ,με έχει απασχολήσει πολύ και δεν έχω καταλήξει σε ένα συμπέρασμα και δεν νομίζω οτι μπορείς να κλείσεις ένα τέτοιο ζήτημα λέγοντας απλά ότι εξαρτάται από τον κάθε χαρακτήρα αν είναι η σχέση θα είναι υγιής ή όχι. Waiting for your comments..
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:lukos kakos 18 έτη 2 μήνες πριν, #1933

  • kerasia
  • kerasia's Avatar
δε νομιζω πως καποιος ανδρας θα τολμουσε να κανει σχεση με μια δωδεκαχρονη...οσον αφορα τις σχεσεις με διαφορα ηλικιας,λογω πειρας μπορω να πω πως δεν εχουν απολυτως κανενα μα κανενα μελλον.
οι πιτσιρικες πλεον δεν ειναι αυτο που ηταν οταν τις περιεγραφε ο Ναμποκωφ η ο Εμπειρικος.
Η εφηβεια(επιστημονικα αποδεδειγμενα) αρχιζει πολυ νωριτερα απο οτι αρχιζε ακομα και πριν απο 30 χρονια (γρηγοροτερη αναπτυξη,περιοδος απο πολυ νωρις κλπ)αλλα και η εποχη (αχ αυτη η εποχη!)τις ξυπναει απ την ηλικια των τεσσαρων!
ακομα κι εγω που ειμαι 28 ακομα και καθολου πουριτανη αν τυχει να ακουσω συζητησεις κοριτσιων παραξενευομαι..
νομιζω πως εχουμε αναγκη ολοι απο λιγη αθωοτητα...
αρωμα συνταγη για εφηβικες παρανομιες...
(παιδικη πουδρα ανακατεμενη με την κολωνια της μαμας και τη γευση του πρωινου γαλακτος στο στομα..και στην τσεπη μια ιον αμυγδαλου...)
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:lukos kakos 18 έτη 2 μήνες πριν, #1936

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
Α, ρε Γιαννάκη, γιατί έσβησες το μήνυμα σου? Ήταν ότι καλύτερο είχε γραφτεί σε αυτό το topic :laugh:
I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: