Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Παξιμάδια

Re:Παξιμάδια 17 έτη 5 μήνες πριν, #9746

  • Νο-βόδι
  • Νο-βόδι's Avatar
Ο Νίτσε είχε πεί \"Τι σημασία έχεις εσύ; Πες ότι έχεις να πείς κ μετά γκρεμίσου\"..

..Που σημαίνει απλά, οτί δεν έχει σημασία η πηγή αλλά το μήνυμα!

Τι σημασία έχει εάν το είπε ο Τέλης, η ο Γιαλομ, η η Γιαγάκα, η ο Θρασύβουλος ο μπακάλης;

Το μήνυμα παίρνουμε κ αν μας \"μιλά\" το αγκαλιάζουμε κ λέμε κ ευχαριστώ. Αν πάλι όχι, so what?

Πολλές φορές όταν στεκόμαστε στη πηγή, προσπερνάμε αυτό που θα μας προσφέρει κ πολλές φορές όταν νιώσουμε το νερό, είναι το ίδιο μολυσμένο κ χαμπάρι δεν παίρνουμε...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Παξιμάδια 17 έτη 5 μήνες πριν, #9749

  • Ευγενία
  • Ευγενία's Avatar
Νο-βόδι έγραψε:
Ο Νίτσε είχε πεί \"Τι σημασία έχεις εσύ; Πες ότι έχεις να πείς κ μετά γκρεμίσου\"..

..Που σημαίνει απλά, οτί δεν έχει σημασία η πηγή αλλά το μήνυμα!

Τι σημασία έχει εάν το είπε ο Τέλης, η ο Γιαλομ, η η Γιαγάκα, η ο Θρασύβουλος ο μπακάλης;

Το μήνυμα παίρνουμε κ αν μας \"μιλά\" το αγκαλιάζουμε κ λέμε κ ευχαριστώ. Αν πάλι όχι, so what?

Πολλές φορές όταν στεκόμαστε στη πηγή, προσπερνάμε αυτό που θα μας προσφέρει κ πολλές φορές όταν νιώσουμε το νερό, είναι το ίδιο μολυσμένο κ χαμπάρι δεν παίρνουμε...

Νο-βοδι, νομίζω κάνεις λάθος. Ο ελάχιστος σεβασμός που μπορείς να αποδώσεις σε κάποιον του οποίου τα λόγια χρησιμοποιείς επικουρικά στο δικό σου λόγο, είναι να του κάνεις αναφορά (γνωστή και ως βιβλιογραφική παραπομπή σε πιο επίσημα κείμενα από αυτά εδώ).

Πέρα από το θέμα του σεβασμού, είναι και ηθικό ζήτημα. Στην ακαδημαϊκή κοινότητα πχ, δεν επιτρέπεται η λογοκλοπία (plagiarism) και νομίζω δικαιολογημένα. Το πνευματικό έργο κάποιον δε παύει να είναι μια μορφή κεφαλαίου, που χρησιμοποιούμε ως δάνειο. Αν το παρουσιάζουμε σα δικό μας, απλά είναι κλοπή.

¼σο για τη μεταφορά σου με την πηγή, είναι μάλλον ανεπιτυχής.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Παξιμάδια 17 έτη 5 μήνες πριν, #9754

  • Χρύσα
  • Χρύσα's Avatar
Βρε τι έχουμε πάθει!!! Ο Γιάλομ δεν είπε ότι είναι δικά του τα λόγια, απλώς τα επαναλαμβάνει γιατί του αρέσει η ιδέα, οπότε ποιο είναι το πρόβλημα; Δεν υποστηρίζει ο άνθρωπος ότι είναι δική του ιδέα, ίσα ίσα που τιμά το πνεύμα του Τέλη του δικού μας αναφέροντάς τον σαν ένα βαθύτατα σκεπτόμενο φιλόσοφο!!! Απλώς εγώ έτυχε να τα διαβάσω σε βιβλίο του Γιάλομ και το ανέφερα, πού είναι το πρόβλημα, αν υπάρχει πρόβλημα δηλαδή;
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Παξιμάδια 17 έτη 5 μήνες πριν, #9755

  • Ευγενία
  • Ευγενία's Avatar
Χρύσα έγραψε:
Βρε τι έχουμε πάθει!!! Ο Γιάλομ δεν είπε ότι είναι δικά του τα λόγια, απλώς τα επαναλαμβάνει γιατί του αρέσει η ιδέα, οπότε ποιο είναι το πρόβλημα; Δεν υποστηρίζει ο άνθρωπος ότι είναι δική του ιδέα, ίσα ίσα που τιμά το πνεύμα του Τέλη του δικού μας αναφέροντάς τον σαν ένα βαθύτατα σκεπτόμενο φιλόσοφο!!! Απλώς εγώ έτυχε να τα διαβάσω σε βιβλίο του Γιάλομ και το ανέφερα, πού είναι το πρόβλημα, αν υπάρχει πρόβλημα δηλαδή;

Το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι πως χρειαζόμαστε καθαρό αέρα...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Παξιμάδια 17 έτη 5 μήνες πριν, #9777

  • Νο-βόδι
  • Νο-βόδι 's Avatar
Νομίζεις λάθος αγαπητή!..

Δεν νομίζω να μπορείς να διανοηθείς πόσο μεγάλο σεβασμό τρέφω γι'αυτό το άτομο, οπότε ας το αφήσουμε τούτο στην άκρη.

Αυτή τη φράση την είπε ο παιχταράς στον εαυτό του, αν σε τρώει τόσο η περιέργεια, κ του τι σημαίνει η φράση αυτή, ΓΙΑ ΜΕΝΑ έγραψα (μάλλον έπρεπε να βάλω σε παρένθεση (my opinion ε; ). ΓΙΑ ΜΕΝΑ λοιπόν. Αυτή είναι η μαγεία της τέχνης. Να μπορείς να δείξεις πώς σ'αγγίζει κ με ποιό τρόπο σου μιλά αυτό που διαβάζεις κ ακούς κ, κ... (δεν κάνεις το ίδιο κ με τον Θανάση; Εκεί τι θα έλεγες; )

Τί αναφορά να κάνω καλή μου; Πόσο φαίνεται οτί δεν διάβασες το ποστ μου! Ανέφερα οτί δεν έχει τόσο σημασία το μήνυμα για μένα, όσο η πηγή κ μου λες να κάνω κ αναφορά:unsure:
Στην ακαδημαϊκή κοινότητα πχ, δεν επιτρέπεται η λογοκλοπία (plagiarism) και νομίζω δικαιολογημένα. Το πνευματικό έργο κάποιον δε παύει να είναι μια μορφή κεφαλαίου, που χρησιμοποιούμε ως δάνειο. Αν το παρουσιάζουμε σα δικό μας, απλά είναι κλοπή.

No comment..Ειλικρινά! Τις χέζω τις ακαδημαϊκες κοινότητες κ εάν το έκλεβα όπως λες καλή μου, δεν θα έλεγα quoted from Friedrich ξέρω γω, αλλά θα έδειχνα έμμεσα πως είναι δικό μου χωρίς να αναφέρω ονόματα. Με την λογική σου να μην σχολιάζουμε κ λέμε την άποψη μας για τίποτες..Γράψε while your at it, κ σε όλα τα θέματα εδώ στο φόρουμ που βρίσκεσαι να σβηστούν όλα τα ποστ που γράψαν άνθρωποι για το τι σήμαιναν γι'αυτούς διάφοροι στίχοι του Θανάση, κ μίλα για plagiarism να κάνεις κ effect B)

Να προσέχεις τον καθαρό αέρα...Είναι ύπουλος πολλές φορές!
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Παξιμάδια 17 έτη 5 μήνες πριν, #9778

  • Ευγενία
  • Ευγενία's Avatar
¸να παξιμαδάκι να κεράσω με τον καφέ της παρηγοριάς; Κονιακάκι, μήπως;
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: