Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Παξιμάδια

Re:Παξιμάδια 17 έτη 8 μήνες πριν, #6234

Από live:

Μάρθα: Πάει ο Θανάσης στη γιαγιά του που είναι 101 χρονών και τι ρωτάει: Γιαγιά φοβάσαι το θάνατο; Και αυτή απαντά: Πουντος ε;Και τώρα ένα ττραγούδι με το οποίο ο καλλιτέχνης χλευάζει το θάνατο...

Ο ρυθμός του πάντως είναι αρκούντως ξεσηκωτικός!!!
Overhead the albatros hangs motionless upon the air and deep beneath the rolling waves in labyrinths of coral caves.....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Παξιμάδια 17 έτη 8 μήνες πριν, #6235

  • Μιχαηλίδης
  • Μιχαηλίδης's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 759
  • Κάρμα: 10
Βόλος 2005!
Ο Μάλαμας τραγουδάει σε πολύ χαμηλές τονικότητες για να βγάλει το συναίσθημα που απαιτεί το άσμα.¼πως ακριβώς συμβαίνει και με τον Διάφανο.
Το πόδι μου το αγαπώ
γι' αυτό καί το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω


KEEP WALKING
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Παξιμάδια 17 έτη 6 μήνες πριν, #9528

  • Χρύσα
  • Χρύσα's Avatar
Το θάνατο δε θα τον συναντήσουμε ποτέ, λέει ο Ιρβιν Γιάλομ και αυτό το ανέκδοτο που αναφέρθηκε παραπάνω είναι με άλλα λόγια ακριβώς αυτή η άποψη. Εκεί που είναι ο θάνατος εγώ δε θα 'μαι κι εδώ που είμαι εγώ ο θάνατος δε θα 'ρθει, αναφέρει σε ένα βιβλίο του ο Γιάλομ και δεν έγω διαβάσει ή ακούσει πιο ορθολογιστική κουβέντα πάνω στο θέμα... Οπότε δυο φορές σοφή η γιαγιάκα...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Παξιμάδια 17 έτη 6 μήνες πριν, #9529

  • Ευγενία
  • Ευγενία 's Avatar
αν δεν με απατά η μνήμη μου αγαπητή φίλη αυτή η προσέγγιση ανήκει στον Αριστοτέλη, και σαφώς όχι στον μεταγενέστερο αγυρτάκο της ψυχανάλυσης τον Ίρβιν Γιάλομ με τ´όνομα...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Παξιμάδια 17 έτη 6 μήνες πριν, #9531

  • Χρύσα
  • Χρύσα's Avatar
Κάτι τέτοιο σαφώς είχε πει και ο Τέλης ο δικός μας αλλά δεν είναι κακό που το διατύπωσε εκ νέου και ο ξένος άνθρωπος. Τς τς τς.... ντροπής πράματα, άμα μπει στο φόρουμ και το διαβάσει ο Γιάλομ το παραπάνω σχόλιο πολύ θα του στοιχίσει και είναι κρίμας. Πάντως, ωραία άποψη για το θάνατο ρε παιδί μου, σε ξεαγχώνει άμα την καλοσκεφτείς, έτσι δεν είναι;
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Παξιμάδια 17 έτη 6 μήνες πριν, #9533

  • Ευγενία
  • Ευγενία's Avatar
Ο κυρ Γιάλομ δεν έχει ανάγκη....πουλάει λάικ κρέιζυ τα τσελεμεντιοβιβλία του (εκτός από το \"οταν εκλαψε ο Νιτσε\" που ειναι καλό) και είναι και προφέσσορ στις ΗΠΑ και έχει και ιδιωτική κλινική.
Αν θυμώσει θα τον κεράσω ξυδάκι....με παξιμάδια.

¼σο για την Τελική (Ο Τέλης είχε γνωστή εμμονή με το \"τέλος\") προσέγγιση του θανάτου (χτύπα ξύλο, κούνα από τη θέση σου, δάγκωσε τη γλώσσα σου- διοτι εμεις ως έθνος την παίζουμε στα δάκτυλα την πρόληψη) καθόλου δε με ανακουφίζει.

Τουναντίον, να ζω και μετά να περάσω στην ανυπαρξία χωρίς να συναντήσω το θάνατο μου φαίνεται άντε να μην πω ως τι -διοτί είμαι και Ευγενία...

Να τον δω τον μάγκα. Να αναμετρηθούμε εν τέλει....

Τέλι, τελι, τέλι
κάλπικε ντουνιά
σε έμαθα εν τέλει....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: