Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Monovine - "Cliche"

Monovine - "Cliche" 12 έτη 11 μήνες πριν, #32779

  • κρυστάλλινος αρουραίος
  • κρυστάλλινος αρουραίος's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • "βασιλικό χαϊδεύει με το 'να χέρι της"
  • Καταχωρήσεις: 1768
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 9
  • Κάρμα: 59
Οι Monovine είναι ένα, punk, dirty pop, grunge και όλα τα κλισέ, συγκρότημα από την Πάτρα και προορίζονται να αλλάξουν την πατριαρχική δομή της αγαπημένης μας κοινωνίας και να διδάξουν τον κόσμο και τους εαυτούς τους.

O Stratos (φωνή/κιθάρα), ο Xeno (μπάσο) και ο Sotiris (ντραμς) με την καθοδήγηση του μεσσία αρουραίου, Rat Messiah, Son of Great Mother, μοιράζονται τη μουσική τους εκεί που ο κόσμος τους χρειάζεται περισσότερο: από festival και rock club/bar μέχρι δισκοπωλεία και σπιτικά πάρτυ.

Οι Monovine ακούγονται σαν Εμένα και Εσένα, ωμοί και πεινασμένοι, με στίχους που κινούνται μεταξύ αντίθετων καταστάσεων: αναζήτηση-απραξία, δημιουργία-αυτοκαταστροφή, άρνηση-αποδοχή.

Το όνομά τους δεν κρύβει αυτό που αναζητάμε, είναι αυτό που θέλουν οι ίδιοι. Και πρώτος τους δίσκος με τίτλο "Cliche" κυκλοφορήσε την άνοιξη του 2011 από την Inner Ear.




01 Odd
02 Don't Make Noise
03 Come Out
04 Morphine
05 Devils Kiss Gods Lips
06 Hush Now Hush
07 Telescope
08 Away
09 Morning Song
10 Jesus Son
11 Bliss

Πρωταπριλιά κυκλοφορεί το ντεμπούτο album των Monovine, με τίτλο “Cliche” και παρόλο που περιέχει γερές δόσεις σαρκασμού, δεν πρόκειται για φάρσα! Από το proto-punk μέχρι το grunge των 90s και από τον παιδικό αυθορμητισμό μέχρι την βρώμικη pop, οι Monovine δεν φοβούνται να παίξουν με όλα εκείνα τα κλισέ που βάζουν στην άκρη την πραγματικότητα.
O Stratos (φωνή/κιθάρα), ο Xeno (μπάσο) και ο Sotiris (ντραμς) κατάγονται από το σύμπαν, όπως όλοι μας άλλωστε. Το ίδιο το σύμπαν τους έφερε κοντά για να παίξουν ο καθένας τον ρόλο του. Το όνομά τους δεν σημαίνει απολύτως τίποτα, οι ίδιοι καθορίζουν τη σημασία του. Έμβλημα του συγκροτήματος, o “Rat Messiah”, ο αρουραίος με την κουκούλα που περιφέρεται διαδίδοντας το κήρυγμά τους.
Ο ήχος που παράγουν ακούγεται σαν εσένα κι εμένα και η μουσική τους είναι επιθετική. Ωμοί και πεινασμένοι, με σαρωτικές κιθάρες και τύμπανα που χτυπάνε αλύπητα, παίζουν με τις αντιθέσεις με στίχους που κινούνται μεταξύ αναζήτησης και απραξίας, δημιουργίας και αυτοκαταστροφής, άρνησης και αποδοχής.
Την παραγωγή του album συνυπογράφουν οι Monovine μαζί με τον Θάνο Αμοργινό των Last Drive ενώ οι ηχογραφήσεις και οι μίξεις έγιναν από τον Ηλία Φλάμμο και τον Θάνο Αμοργινό.
“COME AND THEN YOU WILL BE”


"...κι εμένα, που ξαγρύπνησα, με πιάνει η ανησυχία,
αν είναι οι αναμνήσεις μου ψεύτικες ή σωστές..."
Τελευταία Επεξεργασία: 12 έτη 11 μήνες πριν, από τον/την κρυστάλλινος αρουραίος.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Monovine 12 έτη 11 μήνες πριν, #32783

  • melia
  • melia's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 286
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 9
Νομίζω ότι έχεις μπει σε λάθος site. Forum του ΘΠ είναι. Όχι σελίδα διαφήμισης. Όπως κατά καιρούς έχουν σχολιαστεί όσοι μπαίνουν και ποσταρουν/διαφημίζουν την μπάντα τους, το ίδιο θα έπρεπε να γίνει και με αυτό. Πόσο μάλλον τώρα που πρόκειται για μια ήδη προωθημένη μπάντα. Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει thread για τέτοιες αναρτησεις!

Με καυστική αγάπη,
melia
νηφαλια και παράλογη η γη που περπατώ.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Monovine 12 έτη 11 μήνες πριν, #32785

  • κρυστάλλινος αρουραίος
  • κρυστάλλινος αρουραίος's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • "βασιλικό χαϊδεύει με το 'να χέρι της"
  • Καταχωρήσεις: 1768
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 9
  • Κάρμα: 59
"Νέα - Ειδήσεις
Θέματα που αφορούν νέα και ειδήσεις σχετικά με τον Θανάση Παπακωνσταντίνου και το συγκρότημά του καθώς και οτιδήποτε σχετικά με το χώρο της μουσικής που θα μπορούσε να μας ενδιαφέρει."


Thread για έναν νέο δίσκο είναι(όπως και πολλά άλλα σ'αυτή την υποκατηγορία του φόρουμ), απλά παρέθεσα και ένα βιογραφικό της μπάντας στην αρχή για όσους δεν τους γνωρίζουν.Παράλειψη που δεν έβαλα τον τίτλο του δίσκου κι έγραψα απλά το όνομα της μπάντας στον τίτλο του thread.
"...κι εμένα, που ξαγρύπνησα, με πιάνει η ανησυχία,
αν είναι οι αναμνήσεις μου ψεύτικες ή σωστές..."
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Monovine 12 έτη 11 μήνες πριν, #32788

  • navar
  • navar's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 852
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 2
  • Κάρμα: -36
έλα μολόγα τα , πόσα σε λάδωσαν , τα πήρες χοντρά ?
Αν ευτυχής ή δυστυχής είμαι δεν εξετάζω.
Πλην ένα πράγμα με χαράν στον νου μου πάντα βάζω --
που στην μεγάλη πρόσθεσι (την πρόσθεσί των που μισώ)
που έχει τόσους...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Monovine 12 έτη 11 μήνες πριν, #32791

  • κρυστάλλινος αρουραίος
  • κρυστάλλινος αρουραίος's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • "βασιλικό χαϊδεύει με το 'να χέρι της"
  • Καταχωρήσεις: 1768
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 9
  • Κάρμα: 59
Αν έχεις προσέξει, το έμβλημα των Monovine είναι ο Rat Messiah.
Αλληλεγγύη στον αρουραίο λοιπόν. :P
"...κι εμένα, που ξαγρύπνησα, με πιάνει η ανησυχία,
αν είναι οι αναμνήσεις μου ψεύτικες ή σωστές..."
Τελευταία Επεξεργασία: 12 έτη 11 μήνες πριν, από τον/την κρυστάλλινος αρουραίος.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Monovine - "Cliche" 12 έτη 11 μήνες πριν, #32792

  • melia
  • melia's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 286
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 9
Θα επανελθω με αναλυτική παρουσιαση/δελτια τυπου κλπ όλης της Inner Ear. Μη νομιζεις ότι θα σου περασει. Δε θα περα- δε θα περα- ο μονοβανισμος
νηφαλια και παράλογη η γη που περπατώ.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: