Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Απαράδεκτες συνθήκες στη συναυλία της Ελευσίνας

Απαράδεκτες συνθήκες στη συναυλία της Ελευσίνας 15 έτη 8 μήνες πριν, #27255

  • annakonda
  • annakonda's Avatar
Δεν πρόλαβαμε να δούμε τη συνεργασία Παπακωνσταντίνου- Σαββόπουλου το χειμώνα, είπαμε να πάμε να τους δούμε στην Ελευσίνα.
Θαυμαστές του Παπακωνσταντίνου, όχι και τόσο του Σαββόπουλου (αναγνωρίζουμε ότι έχει στο παρελθόν καταθέσει μοναδικά τραγούδια, αλλά η μετέπειτα πορεία και ο χαρακτήρας του δεν δείχνουν αντάξιά τους) ξεκινήσαμε με καλή προαίρεση και αντιμετωπίσαμε τα εξής: 15 Σεπτέμβρη και ξεσπά από νωρίς το απόγευμα μπόρα. Σε όλη τη διαδρομή από την Αθήνα προς την Ελευσίνα τηλεφωνούμε στους διοργανωτές των Αισχυλείων που μας διαβεβαιώνουν ότι έχουν πάρει δελτίο καιρού και ότι η περιοχή της Ελευσίνας θα παραμείνει στεγνή (εν τω μεταξύ πάνω από την Ελευσίνα πέφτουν κεραυνοί). Φθάνοντας σε μια πλημμυρισμένη Ελευσίνα κατευθυνόμαστε στο θέατρο για να πληροφορηθούμε τα της αναβολής ή να πάρουμε τα λεφτά μας πίσω (έχουμε ήδη βγάλει εισιτήρια). Εκεί, μας ενημερώνουν ότι η συναυλία πρόκειται να μεταφερθεί σε κλειστό χώρο (δηλαδή παραπλεύρως σε ανοιχτό υπόστεγο του ερειπωμένου εργοστασίου), οι τεχνικοί υπό το φως των προβολέων ενός φορτηγού στήνουν μηχανήματα, καρέκλες γύρω καμιά εκατοστή το πολύ (ο κόσμος ξηλώνει ότι κάθισμα βρίσκει στους παρακείμενους χώρους, ενώ οι διοργανωτές φυλάνε καμιά δεκαριά για το δήμαρχο και τους δικούς του), θεατές μπαίνουν σωρηδόν μες το χαμό χωρίς εισιτήρια (κάποιοι τους είπαν πως η είσοδος είναι ελεύθερη λόγω της βροχής) και εμείς με τα εισιτήρια στο χέρι και όρθιοι προσπαθούμε να βρούμε το δίκιο μας.
Η απάντηση της διοργάνωσης είναι πως η συναυλία πραγματοποιείται κατ' απαίτηση του κ. Σαββόπουλου στο παράπηγμα, γιατί δεν διαθέτει άλλη ημερομηνία σε περίπτωση αναβολής (φαίνεται ότι ο κ. Σαββόπουλος δεν συνυπολογίζει στο πρόγραμμα των ανοιχτών συναυλιών του αστάθμητους φυσικούς παράγοντες). Κοινώς πρόκειται περί αρπαχτής.
Και ενώ έχουμε ανακαλύψει δύο ελεύθερες καρέκλες και θα μπορούσαμε να παρακολουθήσουμε τη συναυλία καθιστοί εν μέσω πολλών άλλων υπολοίπων ορθίων, επειδή τίθεται θέμα αρχής, παίρνουμε τα λεφτά μας πίσω και αποχωρούμε. Σημειωτέον, ίσως να είμαστε και οι μόνοι...
Κρίμα στα Αισχύλεια, τέτοια περιστατικά σπιλώνουν τη διοργάνωσή τους (όφειλαν να αναλάβουν την ευθύνη της αναβολής), ντροπή στον κ. Σαββόπουλο (η αρπαχτή επιβεβαιώνει την άποψη που είχαμε για το άτομό του), αλλά πικρία και απορία για τη στάση του Θανάση Παπακωνσταντίνου (που είναι η συναίσθηση ευθύνης απέναντι στο κοινό του).
Ελπίζουμε ότι υπάρχει κάποια δικαιολογία για τη στάση του, γι' αυτό και συνεχίζουμε να τον πιστεύουμε. Ελπίζουμε να μην μας τυφλώνει η συμπάθεια προς το πρόσωπό του. Το μέλλον θα δείξει...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Απαράδεκτες συνθήκες στη συναυλία της Ελευσίνας 15 έτη 8 μήνες πριν, #27267

  • intelectuel
  • intelectuel's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 10
  • Κάρμα: 0
...είναι πολλά τα λεφτά και λίγη η αξιοπρέπεια!!!
Ας ευχαριστήσουμε για ακόμη μία φορά και την εταιρία διοργάνωσης της συγκεκριμένης συναυλίας για το \"εταιρικό κοινωνικό πρόσωπό\" της.
\"Ευχαριστώ Ω! Εταιρία\"
:mad:
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Απαράδεκτες συνθήκες στη συναυλία της Ελευσίνας 15 έτη 8 μήνες πριν, #27273

  • paralhpsh
  • paralhpsh's Avatar
:y32b4:<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: paralhpsh, στις: 18/09/2008 09:59
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Απαράδεκτες συνθήκες στη συναυλία της Ελευσίνας 15 έτη 8 μήνες πριν, #27278

  • intelectuel
  • intelectuel's Avatar
...κάποιος εθνικά υπερήφανος μιλούσε το \"ολυμπιακό\" έτος 2004 για ΓΕΡΟΝΤΙΚΕΣ ΚΛΑΝΙΕΣ, την ώρα που στα δικά του γεράματα έβγαζε από τούρτες πιπινάκια μπας και βγάλει κάνα φράγκο.
Απόδειξη ΓΕΡΟΝΤΙΚΗΣ ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑΣ

Ας είναι καλά τα πρόβατα...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Απαράδεκτες συνθήκες στη συναυλία της Ελευσίνας 15 έτη 8 μήνες πριν, #27282

  • Hoyas
  • Hoyas's Avatar
Είμαι οπαδός με όλη την έννοια του όρου του Θανάση Παπακωνσταντίνου. Εξ ορισμού λοιπόν είμαι τυφλωμένος από την αγάπη μου προς την Μουσική του αρχικά αλλά και προς το πρόσωπο του στην συνέχεια. Είναι αλήθεια πως παράλληλα αναγνωρίζω στον Διονύση Σαββόπουλο την ανεκτίμητη προσφορά του στο ελληνικό τραγούδι και τον σέβομαι απόλυτα, θεωρώντας επιπλέον πως έχει αποκτήσει, με την πολυετή πορεία του, το δικαίωμα να κάνει επιλογές που για άλλους θα σήμαιναν καλλιτεχνική καταστροφή (βλ. Καλομοίρα, Βραβεία Αρίων.
Παρά τα ανωτέρω όμως ήμουν σφόδρα επιφυλακτικός όσον αφορά στην μεταξύ τους συνεργασία πιστεύοντας ότι μπορεί και οι δύο να έχουν επιτύχει σπουδαία πράγματα, αντιμετωπίζουν όμως το θέμα μουσική από εντελώς διαφορετική σκοπιά. Ο μεν Θανάσης ταπεινά μέχρι σημείου να νομίζει κανείς ότι ντρέπεται πάνω στην σκηνή, ο δε Διονύσης πάντα πληθωρικός αγγίζοντας πολλές φορές την έπαρση.
Αυτή η διαφορά κατά την γνώμη μου είναι εμφανής στην σκηνή και σύμφωνα με τα λεγόμενα του συντάκτη του post συμπερασματικά και στα θέματα διοργάνωσης.
Ο δυνατός χαρακτήρας του Σαββόπουλου επικρατεί έναντι του \"αδύναμου\" του Θανάση;Ο Θανάσης την είδε αλλιώς;Το μέλλον θα δείξει όταν επιτέλους λήξει αυτή η αταίριαστη συνεργασία.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Απαράδεκτες συνθήκες στη συναυλία της Ελευσίνας 15 έτη 8 μήνες πριν, #27294

  • Μιχαηλίδης
  • Μιχαηλίδης's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 759
  • Κάρμα: 10
Γιατί εμένα αυτή η χύμα κατάσταση μου άρεσε ιδιαίτερα και πέρασα καλύτερα απ' το Λεκαμπέτους??? :blink:
Το πόδι μου το αγαπώ
γι' αυτό καί το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω


KEEP WALKING
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: