Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Θέατρο Πέτρας - 31/05/10 : Reviews

Re:Θέατρο Πέτρας - 31/05/10 : Reviews 13 έτη 11 μήνες πριν, #30723

  • andre
  • andre's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 10
  • Κάρμα: 0
re paidia o thanasis efuge xwris na pei to "palia pligi",auto ta leei ola...itan apisteto to xthsino vradu eidika pros to telos me xarouli k ton diafano!!!kali itane i matoula k akomi einai arxi,apla deuteri martha den uparxei...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θέατρο Πέτρας - 31/05/10 : Reviews 13 έτη 11 μήνες πριν, #30724

  • Greekarmy
  • Greekarmy's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 15
  • Κάρμα: 1
Καλησπέρα σε όλους.

Ήμουν και εγώ χθες στο Θέατρο Πέτρας... Δυστυχώς;

Έχω πάει σε πολλές συναυλίες του Θανάση, αλλά ποτέ δεν απογοητεύτηκα όσο χθες. Η πρώτη λάθος απόφαση(αν εξαιρέσουμε την αγορά των εισητηρίων) ήταν να μην καθίσω στις κερκίδες, αλλά ως γνήσιος "Θανασοπουλικός" να προσπαθήσω να είμαι όρθιος και όσο πιο κοντά γίνεται.

Δεν κατάφερα να ακούσω ποτέ καθάρα τη φωνή του Θανάση, όχι λόγω κακής ποιότητας του ήχου, αλλά διότι αφενός όλοι γύρω μου τραγουδούσαν γκαρίζοντας όσο πιο δυνατά μπορούσαν και αφετέρου διότι όταν δεν "τραγουδούσαν" συζητούσαν γιά άσχετα θέματα (πάντα γκαρίζοντας) κατα τη διάρκια των τραγουδιών. Η βαβούρα που υπήρχε ήταν απίστευτη. Ο σεβασμός στους καλλιτέχνες που πήγε; Αποφάσισα να παω λίγο πιο πίσω,στην αρχή της κερκίδας, αλλά δεν υπήρχε μεγάλη διαφορά εκεί...
Τελικά για ποιό λόγο έρχονται κάποιοι στη συναυλία του Θανάση; Για να τον ακούσουν ή για να ξεσπάσουν βίαια και να βγάλουν ό,τι έχουν μέσα τους; Οι κάφροι που πάνε στα γήπεδα και πετάνε μπουκάλια, πέτρες και ό,τι βρουν μπροστά τους ακούνε Θανάση;;;; Αυτοί που πηγαίνουν σε διάφορες συναυλίες για να "πλακωθούν" ακούνε τώρα Θανάση; Τί γίνεται ρε παιδιά; Να σημειώσω ότι έφυγα με ελαφρώς ματωμένο και γδαρμένο κεφάλι. Κάποιος από πίσω μου με χτύπησε, δεν κατάλαβα πώς... Γύρισα πίσω και μου ζήτησε συγγνώμη. Πείτε μου τη γνώμη σας και εσείς, αν είμαι τόσο υπερβολικός τί να πω. Απλά αυτά που έγιναν χθες δε μου έχουν ξανατύχει σε συναυλία.
Όσον αφορά το καλλιτεχνικό κομμάτι(όσο κατάφερα να παρακολουθήσω με όλα αυτά που προανέφερα):
Ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου είναι σταθερή αξία, όλοι το γνωρίζουμε και αυτό δε νομίζω ότι θα αλλάξει ποτέ. Τη Ματούλα Ζαμάνη δεν την είχα δει ποτέ σε live και δεν την είχα ακούσει γενικά εκτός από κάποια videakia στο youtube τα οποία ήταν πολύ κακής ποιότητας οπότε περιμένα τη χθεσινή συναυλία για να βγάλω τα συμπεράσματα μου. Αν και δεν έχω καμία μουσική γνώση, η αίσθηση μου είναι οτι στα χαμήλα ήταν πολύ ουδέτερη ενώ όταν ανέβαινε είχε μια γλυκιά χαρακτηριστική χροιά. Στην αρχή δεν ήμουν σίγουρος αλλά μετά απο 2-3 τραγούδια κατάλαβα ότι δεν ταιριάζει καθόλου στο ύφος του Θανάση. Από ένα σημείο και μετά μου φάνηκε ότι τραγουδούσε τα πάντα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Δε νομίζω ότι θα ξαναβρεθεί πουθενά κάποια που να πλησιάζει αρκετά τη Μάρθα. Μακάρι να αποδειχθεί το αντίθετο ή ακόμα καλύτερα να γυρίσει η Μάρθα!!
Γενικά καμία διασκευή στα τραγούδια δε μου άρεσε. Καμία σχέση με τις παλιές φοβερές διασκευές που ακούγαμε σε κάθε του συναυλία, όταν οι Λαϊκεδέλικα έδιναν ρέστα. Το San Michele, ένα από τα αγαπημένα μου καινούρια τραγούδια το έπαιξαν πολύ διαφορετικά απο πέρσι. Νομίζω εκείνες οι πρώτες εκτελέσεις δε συγκρίνονται. Μακάρι να μη βγει έτσι στο cd, θα είναι πολύ κρίμα.
Αυτά. Περιμένω να διαβάσω κι άλλες απόψεις πάνω στο θέμα...
Τελευταία Επεξεργασία: 13 έτη 11 μήνες πριν, από τον/την Greekarmy.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θέατρο Πέτρας - 31/05/10 : Reviews 13 έτη 11 μήνες πριν, #30725

Στο θέμα που θίγεις είμαι 1000% σύμφωνος. Η κατάσταση είναι κακή το λιγότερο. Αυτός είναι και ο λόγος που παω και κάθομαι όσο ψηλότερα γίνεται πάνω απο τις κερκίδες. Ουσιαστικά στα βράχια. Πληρώνω εισιτήριο και μετά πάω τέρμα θεού.

Δεν θέλω να ακούω τα "προβλήματα" του καθενός αλλά να ακούσω και να ευχαριστηθώ την μουσική μου σαν άνθρωπος.
Μάλλον δύσκολο.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θέατρο Πέτρας - 31/05/10 : Reviews 13 έτη 11 μήνες πριν, #30729

  • jamesmc
  • jamesmc's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 15
  • Κάρμα: 1
μια χαρα ηταν χθες. τον παρακολουθω κι εγω απο το '93. τον πρωτοειδα το '98 ή '99 αν θυμαμαι.

και κεφι ειχε και γουσταρε και στο δευτερο μπουκαλι χαιρετησε ΠΡΟΣ τον ανεγκεφαλο που του το'ριξε.

ενταξει ηταν σχετικα χαμηλα ο ηχος και ακουγομασταν που μιλαγαμε αλλα παρτυ ειναι. η ματουλα δεν "μπορει". δεν την βοηθαει η χρεια της αν θελετε την αποψη μου. οσο για την μπαντα αν και ξερω λογω δουλειας οτι καναν καμια 50 μερες προβες εδω αθηνα τον τελευταιο καιρο, παιρνει βελτιωση. αλλα οι μπαντες δενουν με τα live τα οποια δεν προλαβαινει καμια μπαντα του θαναση τα τελευταια δυο χρονια. κι αυτο γιατι δεν παιζει χειμωνα. κι οσο κι αν περασαμε καλα με τους λαικεδελικα , στην αρχη τα ιδια λεγαν και γι'αυτους.

μια χαρα ηταν χθες και χορεψαμε και τραγουδησαμε και φωναξαμε κι αν ενοχλησαμε καποιους απο σας με τα φαλτσα μας ζηταμε συγγνωμη.

οσο για την φαση με τα vouchers, δεν ξερω γιατι εγινε. αλλα η πρωτη ιδεα που μου ηρθε οταν πηρα το εισιτηριο στα χερια μου ηταν οτι δεν ειδα πανω το "ιριδιζων σηματακι". που σημαινει, σκεφτητε τι σκαναρισμα και εκτυπωση θα ειχε πεσει αν ειχαν κυκλοφορησει 10 μερες πριν. 20,000 ατομα θα ειχαν μαζευτει.

και ενταξει καλη η μαρθα αλλα δεν ξερω αν την θυμαστε στον ιδιο χωρο το 2003. το μισο προγραμμα της δεν ειχε καθολου ψυχη. μετα πηρε πανω της. κι επισης καλη η μαρθα σαν φωνη αλλα δεν ξερω κατα ποσο εδειξε την καταλληλη ευγνωμοσυνη στον ανθρωπο που την εκανε γνωστη σε εμας...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θέατρο Πέτρας - 31/05/10 : Reviews 13 έτη 11 μήνες πριν, #30730

  • Betty Coltrane
  • Betty Coltrane's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Νεαρός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 22
  • Κάρμα: 1
Αν οι αγριοφωνάρες ακολουθούν το τραγούδι δεν με νοιάζει καθόλου. Και η δική μου αυτό κάνει. Αλλά να ακούω τα γκομενικά της από πίσω πάει πολύ. Και όσο ανέβαινε ο ήχος της μουσικής ανέβαινε και η τσιρίδα της. Γενικά είχε πολλή βαβούρα η οποία μου είναι ακατανόητη. Πηγαίνετε για ένα καφέ, ένα ποτό να τα πείτε. Στη συναυλία πρέπει να αναλυθούν όλα τα θέματα?

Η συναυλία με απογοήτευσε λίγο. Ίσως γιατί η τελευταία περσινή που πήγα στους Βράχους μου άρεσε πάρα πολύ και περίμενα περισσότερα. Ο ήχος ήταν πολύ κακός. Μου έλειψε λίγο το τσέλλο. Και όταν κατάλαβα ποια ήταν η Ματούλα Ζαμάνη με έπιασε απόγνωση. Την είχα δει σε ένα αφιέρωμα στον Χατζηδάκι (με την Μάρθα κιόλας )και με έχει στ αλήθεια εκνευρίσει! Φυσικά και δεν υπάρχει σύγκριση. Βέβαια, πρέπει να παραδεχτώ ότι παρόλο που δεν είναι το καλύτερό μου, την περίμενα πολύ χειρότερη. Ίσως και να ήταν που χάρηκα που άκουσα μετά από καιρό κάποια τραγούδια. Αναρωτιέμαι όμως αν αξίζει να ακούσω τραγούδια έστω και σε μέτρια εκτέλεση (αν όχι μέτρια σίγουρα όχι στο επίπεδο που μπορούν να ερμηνευτούν) από να μην τα ακούσω καθόλου? Για την πρώτη συναυλία του καλοκαιριού, λέω πως ναι. :) Στην συνέχεια, μπορεί να αλλάξω γνώμη. Σε γενικές γραμμές, δεν τρελάθηκα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πέρασα καλά πόσω μάλλον μετά από τόσους μήνες χωρίς συναυλιούλα.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θέατρο Πέτρας - 31/05/10 : Reviews 13 έτη 11 μήνες πριν, #30731

  • IGITIHI
  • IGITIHI's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Έμπειρος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 80
  • Κάρμα: 0
jamesmc έγραψε:
και ενταξει καλη η μαρθα αλλα δεν ξερω αν την θυμαστε στον ιδιο χωρο το 2003. το μισο προγραμμα της δεν ειχε καθολου ψυχη. μετα πηρε πανω της. κι επισης καλη η μαρθα σαν φωνη αλλα δεν ξερω κατα ποσο εδειξε την καταλληλη ευγνωμοσυνη στον ανθρωπο που την εκανε γνωστη σε εμας...
Για την ευγνωμοσύνη δεν ξέρω αλλά τότε, 2003 στο θέατρο Πέτρας, ήταν η πρώτη φορά που την είχα δει ζωντανά. Όντως, θυμάμαι κι εγώ ότι στην αρχή κοιταζόμασταν μεταξύ μας και λέγαμε "μα πού τη βρήκε αυτή, ρε; Ας ελπίσουμε ότι τραγουδάει έτσι λόγω τρακ". Τα υπόλοιπα είναι ιστορία...

ΥΓ: Κι επειδή ζούμε στην Ελλάδα, μπορεί του χρόνου τέτοια εποχή όλο το forum να πίνει νερό στο όνομα της Ματούλας. Την υπερβολή την έχουμε στο αίμα μας εξάλλου.
Τελευταία Επεξεργασία: 13 έτη 11 μήνες πριν, από τον/την IGITIHI.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: