Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: 1ο Θεμιστόκλειο Festival - Πειραίας

Re:1ο Θεμιστόκλειο Festival - Πειραίας 12 έτη 6 μήνες πριν, #33830

  • rebirth
  • rebirth's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 19
  • Κάρμα: 2
Στο φορουμ του δημου Κερατσινίου... Πνευματώδες σχόλιο, πράγματι. Ασε εμένα σε παρακαλώ να κρίνω τι θα γράψω και που. Μπορεί εσένα να σε χαλάει και άλλους να τους ενδιαφέρει. Δε νομίζω παντως να εχει ανάγκη από δικηγόρους. Μην ανησυχείς. Δεν παθαίνει τίποτα. Αν καταφέρω με την τραγική επαφή που έχω με την τεχνολογία θα ανεβάσω φωτό αύριο.
"Δέξου με, δέξου με δένδρο..."
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:1ο Θεμιστόκλειο Festival - Πειραίας 12 έτη 6 μήνες πριν, #33831

  • navar
  • navar's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 852
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 2
  • Κάρμα: -36
indymedia γράφει
Σχετικά με την αδιανόητη τιμή των 15 και 18 ευρώ για τα εισιτήρια εισόδου, ενδεικτικά αναφέρουμε ότι ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου ζήτησε 15.000 ευρώ για να παίξει με την μπάντα του στο φεστιβάλ.
απο πότε έγιναν αδιανόητα αυτά τα ποσά ? απο πότε μια συναυλία έγινε ακριβή ?
μπροστά μου έχω εισητήριο απο το 1999 του παπάζογλου στα τρίκαλα και είναι 4,500δρχ !
να το κάνουμε αναγωγή σε ευρώ και να δούμε οτι είναι ίδια η τιμή εδώ και 15 χρόνια στις συναυλίες ?
να κάνουμε αναγωγή όμως και στα υπόλοιπα αγαθά και να δούμε οτι όλα έχουν τριπλάσια τιμή σε σχέση με 12 χρόνια πρίν ?
απο πότε λοιπόν ένα αγαθό (γιατί αγαθό είναι και η συναυλία) που έχει κρατήσει σταθερή τιμή εδώ και 15 χρόνια θεωρείται ακριβή ???

rebirth έγραψε:

Θα πρέπει να τοποθετηθεί επίσημα κάποιος για να διαψεύσει ή να επιβεβαιώσει το ποσό.

και γιατί είναι ανάγκη να τοποθετηθεί κάποιος ? και αντε και σου επιβεβαιώνουν το ποσό τι θα κερδίσεις ?
λαντε και σου λένε οτι δεν είναι τόσα ? μετά θα πρέπει να μάθεις πόσα είναι για να τους κρίνεις αν παίρνουν πολλά ή λίγα ?



rebirth έγραψε:
15.000 ευρώ;
Μάλιστα.
Καλό δε θα ήταν να δοθούν κάποιες εξηγήσεις για όσα υποστηρίζουν από το "Ρεσάλτο";
Αν ισχύει (θέλω να πιστεύω πως όχι) πραγματικά θα με προβληματίσει.


rebirth έγραψε:

Τα 15 χιλιάρικα για τις αμοιβές μιας βραδιάς για μια μπάντα/τεχνικούς όπως του Θανάση είναι πολλά.

αυτό το "όπως του θανάση" μήπως υποτιμάς τις δυνατότητες και την αξία τους ???
δεν μιλάμε για τυχαίους μουσικούς που παίζουν στα πανηγύρια .

αν και δεν είναι 15000 αλλα λιγότερα για το μεγάλο σχήμα και λιγότερα απο τα μισά για το μικρό....

και ας ξεκινήσουμε να αναφέρουμε και λίγα μαθηματικά
απο το συνολικό ποσό που είναι για την μεγάλη μπάντα !

1)ας αφαιρέσουμε το 1/4 για τον ήχο και τα φώτα που νοικιάζονται (διπλές κονσόλες πάνω κάτω κλπ κλπ)
2) ας αφαιρέσουμε άλλο 1/4 για έξοδα διαφήμισης έξωδα μετακίνησεις των μουσικών , έξοδα διαμονής των μουσικών κλπ έξοδα "στησίματος" της συναυλίας
3) ας αφαιρέσουμε και κάποια χρήματα για το προσωπικό που θα δουλέψει (ηχολήπτες/φωτιστής /manager/παιδιά στα εισιτήρια /παιδιά security /προσωπικό εδώ προσωπικά εκεί κλπ κλπ )

και αφού έχουμε μείνει με το συνολικό 1/3 του ποσού ας διαιρέσουμε τώρα δια 10-12 άτομα που είναι πάνω στην σκηνή
αυτό το ποσό λοιπόν ας το πολαπλασιάσουμε χ30 που είναι η εμφανίσεις σε μια σεζόν για να δούμε πόσα βγάζουν τον χρόνο

καταλήγουμε σε ένα ποσό που είναι ισο με τον μισθό ενώς απλού μισθωτού του δημοσίου !

αν λοιπόν κάποιος πιστεύει πως αυτά τα λεφτά είναι πολλά για ανθρώπους με αυτές τις δυνατότητες , και που προσφέρουν τόσα στον πολιτισμό.....αν λοιπόν κάποιος το πιστεύει αυτό.....μάλλον έχει πολύ μεγαλύτερα προβλήματα απο απλές διαφωνίες των φόρουμ και χρειάζεται επιπλέον βοήθεια !
Αν ευτυχής ή δυστυχής είμαι δεν εξετάζω.
Πλην ένα πράγμα με χαράν στον νου μου πάντα βάζω --
που στην μεγάλη πρόσθεσι (την πρόσθεσί των που μισώ)
που έχει τόσους...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:1ο Θεμιστόκλειο Festival - Πειραίας 12 έτη 6 μήνες πριν, #33833

  • don_kihotis
  • don_kihotis's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Έμπειρος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 107
  • Κάρμα: 10
Λοιπόν επειδή το θέμα προχωρά σε μια λάθος κατ' εμε βάση, αύριο που θα έχω τα κουράγια θα κάνω μια γενικότερη περιγραφή της βραδιάς, και θα πώ την άποψη μου γενικά..πάντως το θέμα δεν είναι ο Θανάσης(και ο κάθε θανάσης), το θέμα είναι η όλη περιρέουσα λογική και άν εμείς την στηρίζουμε ακόμα και στην πιο σάπια εκδοχή της..
Το αίσθημα της ευτυχίας γίνεται
ανατρεπτικό
όταν είναι συλλογικό
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:1ο Θεμιστόκλειο Festival - Πειραίας 12 έτη 6 μήνες πριν, #33834

  • rebirth
  • rebirth's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 19
  • Κάρμα: 2
Διακρίνω μεγάλη άρνηση, και δεν καταλαβαίνω το γιατί, να συζητηθεί το θέμα των αμοιβών και της συνεργασίας με τη δημοτική αρχή. Ίσως να κάνει "τζιζ".
Δεν έχω κανένα σκοπό να πλήξω την εικόνα του Θανάση και να πάρω το ρόλο του "κακού". Κάθε άλλο.
Πιθανώς και να "άνοιξα" το θέμα σε λάθος τόπικ.
Τα σχόλια όμως όπως του navar που λέει σε όποιον αναρωτιέται για τις αμοιβές να πάει να ...κοιταχτεί ή του τύπου "γράψε στο φόρουμ του δήμου Κερατσινίου" δε βοηθούν σε κάτι.

Τέλος πάντων.

Όσον αφορά στο καθαρά συναυλιακό κομμάτι, ήταν μια ενδιαφέρουσα ως συνήθως συναυλία, με τα απρόοπτά της.
Την ώρα που έπαιζε ο Παυλίδης έπιασε βροχή. Όχι έντονη. Αλλά διαρκής και όσο ενοχλητική χρειάζεται για να ματαιωθεί μια συναυλία. Σημειωτέον ο φοβερός δήμος δεν είχε βάλει καν σκέπαστρο (ούτε ένα κουρελόπανο) πάνω από τη σκηνή. Έτσι οι μουσικοί και ο εξοπλισμός τους - πλην της κονσόλας - βρέχονταν κανονικότατα.

Ο Θανάσης αργούσε πολύ να βγει κι έτσι κάποιοι άρχισαν να φωνάζουν. Βγήκε κάποια στιγμή και είπε πως οι τεχνικοί του είπαν πως είναι έως και επικίνδυνο να παίξουν με αυτή τη βροχή. Η απόκριση κάποιων δεκάδων ήταν να διαμαρτυρηθούν και να σφυρίζουν, κάτι που με χάλασε αρκετά.

Οι περίεργες αυτές αντιδράσεις έφεραν στη σκηνή τον Μυστακίδη, ο οποίος πήρε το μικρόφωνο και είπε επί λέξει "Ωραία. Έχετε ομπρέλες; Χρειαζόμαστε δυο άτομα. Ανεβείτε".

Ανέβηκε τότε ένα παιδί που κρατούσε ομπρέλα στον Δημήτρη και ένας ακόμη που έδωσε την ομπρέλα του και οι τεχνικοί έφτιαξαν ένα ωραίο μίνι σκέπαστρο για τον Θανάση.

Με αυτό το ομολογουμένως ωραίο σκηνικό ξεκίνησαν με το Σαν Μικέλε και συνέχισαν με το Κάτω απ' το μαξιλάρι, με τον κόσμο να συμμετέχει πολύ με τη φωνή του.

Προς το τέλος του κομματιού η βροχή κόπασε και βγήκε όλη η μπάντα.
Πρώτο κομμάτι ο Πινόκλης που ο Θανάσης αφιέρωσε "στους περίοικους, τους οποίους μπορεί κάποια στιγμή να ενοχλήσουμε".
Πράγματι το σκηνικό με τα γεμάτα μπαλκόνια τριγύρω, με παρέες και οικογένειες που έπιναν τις μπυρίτσες τους παρακολουθώντας τη συναυλία ήταν επίσης όμορφο.
"Δέξου με, δέξου με δένδρο..."
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:1ο Θεμιστόκλειο Festival - Πειραίας 12 έτη 6 μήνες πριν, #33835

  • navar
  • navar's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 852
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 2
  • Κάρμα: -36
και με τόσες ωραίες στιγμές ρε rebirth ήταν ανάγκη εσύ πρώτα να επικεντρωθείς στα οικονομικά ???

αντί να εκθειάσεις τον Μήτσο που βγήκε επάνω με βροχή και ξεκίνησε να παίζει...επέλεξες να μιλήσεις για το πόσο είχε το εισιτήριο και πόσα πήραν για να παίξουν ?
κρίμα..........

χάνουμε το νόημα αυτού του φόρουμ δυστυχώς !!!
Αν ευτυχής ή δυστυχής είμαι δεν εξετάζω.
Πλην ένα πράγμα με χαράν στον νου μου πάντα βάζω --
που στην μεγάλη πρόσθεσι (την πρόσθεσί των που μισώ)
που έχει τόσους...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:1ο Θεμιστόκλειο Festival - Πειραίας 12 έτη 6 μήνες πριν, #33836

  • Γεωργία
  • Γεωργία's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • ...Και τους κανόνες της ζωής θα παραβαίνω
  • Καταχωρήσεις: 350
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 2
  • Κάρμα: 11
Συμφωνώ με Navar σε όλα.
The only thing standing in between you and me is reality
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: