Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: 1ο Θεμιστόκλειο Festival - Πειραίας

Re:1ο Θεμιστόκλειο Festival - Πειραίας 12 έτη 5 μήνες πριν, #33844

  • άχραντη σιγή
  • άχραντη σιγή's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Ανώτερος Χρήστης
  • ΩΧΩΧ ΩΧ
  • Καταχωρήσεις: 52
  • Κάρμα: 3
Ίωνα και navar εμένα προσωπικά πιστεύω με κάλυψες και με το παραπάνω!!! όσο για το συναυλιακό κομμάτι για μένα ήταν εμπειρία που το έζησα σε στιγμές αγχους μήπως πλακώσει καμιά μπόρα ή μήπως γίνειτίποτε άλλο!! ο Μυστακίδης έδωσε ρέστα και οι υπόλοιποι μουσικοί τη στιγμή του πεχλιβάνη ιδιαίτερα τα drums!!! rebirth ότι ζητας θα το βρεις στην "κοινοτητα" πανω ξεδια με το που μπεις! [όχι μονο forum, αλλά στην πλήρης σελίδα]. Ήμουν και γω άσχετη μέχρι που ρώτησα τους "έμπειρους" και έτσι μπορώ να σε βοηθήσω τώρα :) για ότι αλλο χρειατείς ρώτα τους συντονιστές είναι πολύ πρόθυμοι :) :) παιδιά με τη θανασοσύναξη που΄λέγαμε τι γίνεται???? δεν την κάναμε ποτέ ποτέ?? :P
μια κούπα από τη στάχτη μου να φτιάξετε συντρόφοι, σαν θα γεμίζει με κρασί μπορεί να ξαναζήσω!!
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:1ο Θεμιστόκλειο Festival - Πειραίας 12 έτη 5 μήνες πριν, #33845

  • rebirth
  • rebirth's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 19
  • Κάρμα: 2
Σ' ευχαριστώ πολύ. Ήταν ένα κουμπί 2 χιλιοστά πιο πέρα μα ξεπρόβαλε ένας νέος κόσμος χαχα
Μέχρι και φωτογραφία έβαλα! :)

Αύριο δεσμεύομαι να ανεβάσω φωτό από τη συναυλία.

Καλό ξημέρωμα σε όλους και όλες.
"Δέξου με, δέξου με δένδρο..."
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:1ο Θεμιστόκλειο Festival - Πειραίας 12 έτη 5 μήνες πριν, #33846

  • don_kihotis
  • don_kihotis's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Έμπειρος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 107
  • Κάρμα: 10
Λοιπόν να πω και εγώ με την σειρά μ ου κάποια πράγματα, αφενός για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις, και αφετέρου για να συνεχιστεί η κουβέντα(άν κάτι τέτοιο είναι εφικτό)σε μια πιο 'σωστή' βάση..
Καταρχήν οι όποιες διαφωνίες υπήρξαν και οι όποιοι προβληματισμοί υπάρχουν, έχουν να κάνουν με το φεστιβάλ σαν φεστιβάλ, και κατα συνέπεια την θετική απόκριση του Θανάση να πάιξει σε αυτό....κουβέντα για μισθούς και απολαβές δεν είχε προκύψει.....και ενώ δεν φαινόταν η κουβέντα να 'τραβάει', και λόγω μειωμένου ενδιαφέροντος για το λάιβ(φαίνεται και απο τον ελάχιστο κόσμο που βρέθηκε στο Κερατσίνι), με αφορμή μια ανάρτηση στα μπλόγκ της συνέλευσης της πλατείας Κερατσινίου, και στο μπλόγκ του Ρεσάλτο, αναζωπυρώθηκε η κουβέντα με αλληλοσυγκρουόμενα σκεπτικά τοιποθετημένα σε λανθασμένη βάση, δηλαδή άν όντως ο Θανάσης ζήτησε 15.000, άν έπρεπε, πως θα ζήσει, και τέτοια γλαφυρά...συντροφάκια μου καλά νομίζω χάνουμε το δάσος..
Σε μια κοινωνία που είναι στο πυρήνα της κρίσης(και δεν εννοώ οικονομική), άνθρωποι σαν τον Θανάση είναι πραγματικά οάσεις δροσιάς στα άνυδρα τοπία μας,αναπτύσουν μια σχέση διαλεκτική με τον κόσμο, αναπτύσουν μια συμπεριφορά με διτή σημασία, παίρνουν και δίνουν ταυτόχρονα..Μέχρις εδώ καλά
Ο ''καλλιτέχνης'' κύριος Παπακωνσταντίνου όντας σε μια σε πολλά αξιόλογη δισκογραφική, όντας κατα μια έννοια 'υπάλληλλος', είναι φορές που ''πρέπει'' να κάνει πράγματα που δεν τον ικανοποιούν ή δεν ταιριάζουν στην αισθητική του.. είναι το τίμημα να βρίσκεσαι εντός και εκτός συστήματος...όπως είχε πεί και ο ίδιος σε μια συνέντευξη..
Με αυτή την διαπίστωση θαρρώ εξηγούνται πολλά..όπως για παράδειγμα το ό,τι δέχτηκε να πάιξει σε ένα κατάπτυστο φεστιβάλ, απο έναν κατάπτυστο δήμο, σε μια σκληρά δοκιμασμένη εργατογειτονιά, ουσιαστικά νομίζω ό,τι το μόνο λάθος του Θανάση είναι αυτό , το ό,τι δεν αντιλήφθηκε την ολότητα της κίνησης του, το ό,τι δέχτηκε μια τέτοια συμμετοχή χωρίς να αφήσει το πάντα κριτικό μυαλό του να χωνέψει το γεγονός, να το αφήσει να παράγει άποψη και θέση..
Αυτό που δεν δέχομαι δεν είναι τα 15.000 που ακούγονται, δεν με ενδιαφέρει αυτό, επιλογή του είναι η όποια δοσοληψία με τον κόσμο του εμπορεύματος..σεβαστή άν γίνεται συνειδητά, αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω, είναι ένα βαθύ συναίσθημα πίκρας, ένα ατελείωτο γιατί, γιατί να δεχτεί την συμμετοχή σε κάτι που δεν του πήγαινε...το σκηνικό με τα μπαλκόνια όντως όμορφο, αλλά φαντάσου να το κοιτάς απο το μπαλκόνι..τι βλέπεις..ένα στάδιο που έκανες τα πρώτα σου βήματα..γεμάτο λιόπανα που σου εμποδίζουν την θέα.. λίγο κόσμο μέσα...ακόμα πιο λίγο έξω...βροχή...άπειροι σεκιουριτάδες, που λόγω γνωριμιών και ισσορροπιών ήταν μαλακοί και σωστοί...και έναν Θανάση να βγαίνει εν μέσω βροχής..και τον κόσμο να γιουχάρει τον τεχνικό...που τόλμησε να πεί ό,τι είναι επικύνδηνο να παίξει κάποιος με τα ρεύματα λόγω βροχής...
Έχετε την εικόνα του Σαββατιάτικου λάιβ...α ξέχασα...υπήρχαν και οι γραφικοί που πήγαν την Πέμπτη, πήγαν το Σάββατο με βροχή..μοίρασαν κείμενα..σήκωσαν τις λινάτσες..μίλησαν με κόσμο..χαρακτηρίστικαν τυχαίοι..αλήθεια οι μή τυχαίοι που ήταν άγιε?
Το θέμα του κόσμου της παρέμβασης δεν ήταν ο Παπακωνσταντίνου(άλλωστε γι αυτό υπάρχουν άπειρες συζητήσεις κατα το παρελθόν, με τον ίδιο τον Θανάση να απαντάει..για όποον ενδιαφέρεται υπάρχει στο ίντερνετ), το θέμα μας ήταν, και θα είναι οι λογικές των φεστιβάλ, οι 'ευαισθησίες' τοπικών αρχόντων, οι αναπλάσεις δημοσίων χώρων, και κάποου εκεί και η κριτική σε όσους δέχονται να συμμετέχουν σε κάτι τέτοιο..
Τώρα τα όσο αφορούν τα της συναυλίας, απο την θέση που βρισκόμουνα(όντας απο τις 6 η ώρα εκτός του σταδίου), μπορώ να πώ ό,τι διέκρινα ένα μούδιασμα απο την μπάντα, η οποία έχοντας αναπτύξει στο φούλ τα επικοινωνιακά της εργαλεία δεν έχασε λεπτό το δέσιμο της, και έβγαλε ένα κατα τα άλλα άχρωμο βράδυ, χωρίς ζωντάνια..βοήθησε και η βροχή..

Έχοντας ξεκάθαρη την εικόνα..όντας ένας απο αυτούς που σήκωσαν τα λιόπανα..επιλέγω να μην βρεθώ στο νησί των λωτοφάγων..

Υ.Γ μια ξαδέρφη μου πλήρωσε με τον αδερφό της..40 ευρώ..στο Κερατσίνι
Υ.Γ αλήθεια τι σκέφτηκε η υπεύθηνη παραγωγής φέρνοντας μας ένα μπλόκ προσκλήσεων παρακαλόντας μας να μπούμε μέσα..
Υ.Γ τα νερά πάντως ήταν τσάμπα, άν και θα προτιμούσα κανά μπυράκι :laugh:


Στα σοβαρά τώρα....

άς κα΄νουμε τέτοιες συζητήσεις..βοηθάνε όλους μας...όχι μόνο εκστατικές αναλύσεις λάιβ...θα το ήθελε και ο Θανάσης...

και μια εικόνα,για μένα στα χάιλαιτ της νύχτας


Uploaded with ImageShack.us
Το αίσθημα της ευτυχίας γίνεται
ανατρεπτικό
όταν είναι συλλογικό
Τελευταία Επεξεργασία: 12 έτη 5 μήνες πριν, από τον/την don_kihotis.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:1ο Θεμιστόκλειο Festival - Πειραίας 12 έτη 5 μήνες πριν, #33849

  • rebirth
  • rebirth's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 19
  • Κάρμα: 2
Πλέον τίθεται σε πιο ορθή βάση το θέμα, αναφορικά με το ποιο ακριβώς είναι το "πρόβλημα" (οι αμοιβές ή ουσιαστικά η όλη διοργάνωση και η συμμετοχή σε αυτό το φεστιβάλ).

Θα συμφωνήσω απόλυτα στα "μείον" του εντός και εκτός συστήματος, όπως και στο "υπαλληλίκι" που τόνισε ο Κιχώτης. Πράγματι και ο Θανάσης και η μπάντα εργάζονται για κάποιον-ους.

Μακάρι η κοινωνία μας να ήταν πιο ώριμη (πολιτικά ας βάλει ο καθένας ό,τι φαντάζεται εδώ, δε θέλω να γίνω πιο συγκεκριμένος) ώστε να μη χρειάζονταν ούτε διαμεσολαβητές, ούτε και κάποιοι που να μας ταϊζουν ώστε να παράγουμε - όχι για εμάς - αλλά για αυτούς.

Σε μια τέτοια κοινωνία, ναι, ο Θανάσης δε θα χρειαζόταν να παίξει στο τάδε δημοτικό φεστιβάλ και θα μπορούσε να επιβιώσει μέσα από πιο άμεσες συναλλαγές (πάλι με εμάς). Επαναλαμβάνω ωστόσο για να μην παρερμηνευτώ και εγώ, ότι η βασική μου ένσταση δεν ήταν τα 15.000, αλλά τα "15.000 από τον δήμο", αναφερόμενος - ίσως όχι με τόση σαφήνεια - στην εκδήλωση.

Όσον αφορά στους "γραφικούς", πραγματικά θα ήθελα να ακούσω την άποψη κάποιου που όντως χαρακτήρισε "γραφικούς" όσους πραγματοποίησαν τη διαμαρτυρία εκτός του σταδίου.
Η εικόνα όταν μπήκα στο στάδιο ήταν αποστομωτική.
Πηγαινοερχόμουν δίπλα στην καντίνα, τρωγόμουν με τα ρούχα μου.
Ήθελα ξαφνικά κι εγώ να ήμουν εκεί, πίσω απ' τα "λιόπανα" που ήδη όμως είχαν απομακρυνθεί.

Γύρισα όμως έπειτα την πλάτη μου, έβγαλα ένα κάκιστης ποιότητας τσίπουρο που είχα μαζί μου και πλησίασα ξανά τη σκηνή. Πράγματι ήταν άχρωμη η συναυλία. Η βροχή "έσωσε" το θέμα και έδωσε μια "σπίθα".
Κατά τα άλλα όμως, ήρθα πάλι επαφή με αυτό το μαγικό πράγμα, αυτούς τους ανθρώπους που τραγουδάνε τα στιχάκια του Θανάση φωνάζοντας, χαμογελώντας, μα σχεδόν δακρυσμένοι.
Πιτσιρικάδες και μεγαλύτεροι. "Πανκς", μαλλιάδες, ή κοπέλες γυαλισμένες, όμορφες, και φανταχτερές, που όμως σε εκπλήσσουν σα δε χάνουν ούτε μια τελεία από τα στιχάκια του Καγιάμ.
Εν τέλει, βρήκα κι έναν άγιο να μοιραστώ το τσίπουρό μου, μες το θορυβώδες λεωφορείο που μας πήγαινε στον ΗΣΑΠ.
"Δέξου με, δέξου με δένδρο..."
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:1ο Θεμιστόκλειο Festival - Πειραίας 12 έτη 5 μήνες πριν, #33850

  • don_kihotis
  • don_kihotis's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Έμπειρος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 107
  • Κάρμα: 10
Ξεφεύγοντας απο τις ατράπους της εικονολατρίας, και της κατασκευής ειδώλων, γράφω γιατί έχω να μοιραστώ καταστάσεις, γιατί σιγκυνούμαι εντός μου με κάποια πράγματα.

Εδώ και χρόνια έχω επιλέξει να μην πληρώνω είσοδο σε φεστιβάλ(παρα μόνο άν όντως είναι αυτοοργανωμένα), αντιλαμβανόμενος απόλυτα μια λογική που προσπαθεί στο μέτρο του δυνατού να μην εισάγει στην μουσική, και στην τέχνη γενικότερα αξίες όπως τοι χρήμα, το εμπόρευμα, το θέαμα..

επενδύω στις σχέσεις, που αναπτύσονται στα κοιτάγματα, εκεί που συναντιούνται τα στιχάκια, όταν μοιραζόμαστε τα τσίπουρα, όταν το βλέμα μας το μεθυσμένο συναντά έναν σύντροφο σε κάποιο λεωφορείο που θορυβωδώς πάει στον ΗΣΑΠ, σε όλα εκείνα τα χαμόγελα..

σε αυτές τις σχέσεις συντροφάκια μου δεν χωράνε λογικές εμπορεύματος..όταν μας αντιμετωπίζουν ώς πρόθυμους πελάτες, θα εισπράτουν άμεση απάντηση, τουλάχιστον όταν γίνεται έν γνώση μας..

Άς μην μένουμε σε ωραιοποιήσεις, άς ακονίσουμε την κριτική μας σκέψη,
ίσως έτσι μπορέσουμε να αντιληφθούμε την έκταση και το μεγαλείο των συναισθημάτων που μας προκαλεί η μουσική,
άς μην αναπαράγουμε στην συντροφιά μας έννοιες που μας μολύνουν, και επιτέλους άς πάψουμε να κοιτάμε μόνο εμας, και τον δίπλα μας.. η μουσική είναι παγκόσμια


σας φιλώ, αφήνοντας τομ Καγιάμ να μας δείχνει τον Βέγα

Τη μέρα την αυριανή, φωνή καμιά δε σου την τάζει.
Γι' αυτό φεγγάρι μου θνητό με την ψυχή σου γλέντα,
αδειάζοντας στη φωτοφεγγαριά.
Μπορεί ένα μεσονύχτι
να ψάχνει το φεγγάρι να μας βρει και να 'μαστε φευγάτοι.

.
Το αίσθημα της ευτυχίας γίνεται
ανατρεπτικό
όταν είναι συλλογικό
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:1ο Θεμιστόκλειο Festival - Πειραίας 12 έτη 5 μήνες πριν, #33851

  • kanala
  • kanala's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Ανώτερος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 70
  • Κάρμα: 5
don_kihotis έγραψε:
Άς μην μένουμε σε ωραιοποιήσεις, άς ακονίσουμε την κριτική μας σκέψη,
ίσως έτσι μπορέσουμε να αντιληφθούμε την έκταση και το μεγαλείο των συναισθημάτων που μας προκαλεί η μουσική,
άς μην αναπαράγουμε στην συντροφιά μας έννοιες που μας μολύνουν, και επιτέλους άς πάψουμε να κοιτάμε μόνο εμας, και τον δίπλα μας.. η μουσική είναι παγκόσμια



+1 απο εμενα στον Δον,γιατι αυτο τα λεει ολα,αυτη ειναι η ουσια της μουσικης,αυτος και ο λογος για τον οποιο εχει στη ζωη μου θεση ζωτικης σημασιας... :)
Γεια σας πότες της στρογγυλής τραπέζης
που τα σαρκία σας η μέθη κυβερνα...
Τελευταία Επεξεργασία: 12 έτη 5 μήνες πριν, από τον/την kanala.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: