Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: NANOURISMA

Re:NANOURISMA 18 έτη 2 μήνες πριν, #2313

  • [siris]
  • [siris]'s Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 194
  • Κάρμα: 0
Maria_Adouaneta έγραψε:
M'αρέσει που αναλύετε τους στίχους..Μάλλον γιατί εγώ είναι κάτι που δεν κάνω ποτέ :( ...
Δε μ'αρέσει, ή μάλλον όχι δε μ'αρέσει απλά δε μου βγαίνει...Ειδικά με το \"Νανούρισμα\" που είναι μακράν το αγαπημένο μοτ του Θανάση δεν σκέφτηκα να το κάνω ποτέ...Σαν κρασί τους αντιλαμβάνομαι τους στίχους, σα μια μυρωδιά που δε με νοιάζει να αναλύσω τα συστατικά της...(εκτός θέματος είμαι πάλι αλλά είναι το χαρακτηριστικό μου αυτό) :unsure:

Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα. Η ανάλυση δεν έχει να δώσει τίποτα σε ένα ποίημα ή έναν στίχο, κατά την ταπεινή μου γνώμη. Ο δημουργός μπορεί να έχει χίλια δυο πράγματα κατανου ή μονάχα ένα. Ο αναγνώστης ή ακροατής μπορει να άχει άλλα τόσα πράγματα να γεννιούνται στο μυαλό και την ψυχή του. Δεν έχει σημασία γιατί πολλές φορές ακόμα και για τον ίδιο τον δημιουργό μια φράση, ένα κείμενο, ένα τραγούδι ίσως να αποκτήσει μια νέα υπόσταση μετά από καιρό. Το είχε πει και ο Οδυσσεάς Ελύτης κάποια φορά αναφερόμενος στην ανάλυση ενός ποιήματός του: ...είναι όλα αυτά που είπατε και τόσα ακομη που δεν σκέφτηκα ποτέ...
Μάκάρι κάθε άνθρωπος να βρίσκει κάτι δικό του σε ένα τραγούδι που ακούει. Εκεί ακριβώς τοποθετείται και η επιτυχία αυτού.

Θανάση σε ευχαριστούμε για τον βασιλιά των βάτων, των βάλτων και των άβατων...

(για την περιπτωση που έχω κάνει λάθος στον αν το τελευταίο το είπε όντως ο Ελύτης, ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη. )<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: siris603, στις: 23/02/2006 19:22
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:NANOURISMA 18 έτη 2 μήνες πριν, #2316

  • μπαρόβιος
  • μπαρόβιος's Avatar
μα , αδερφέ μου, πως είναι δυνατό να ακούς ένα τραγούδι ή να διαβάζεις ένα ποίημα και να μην προσπαθείς να καταλάβεις τι θέλει να πει τελοσπάντων ο έρμος ο ποιητής! είναι σαν να βλέπεις το συνομιλητή σου και να βλέπεις τι ωραίος που είναι και πόσο όμορφα κουνά τα χέρια του και άλλα πολλά αλλά να μην τον ακούς. είναι τουλάχιστο βλακώδες...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:NANOURISMA 18 έτη 2 μήνες πριν, #2317

  • kerasia
  • kerasia's Avatar
προσωπικά.εμένα απλά μου αρέσει να ακούω τα λόγια να κυλάνε...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:NANOURISMA 18 έτη 2 μήνες πριν, #2318

  • Φοινίκη
  • Φοινίκη's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 555
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 3
  • Κάρμα: 16
Εδώ συμφωνώ με τον αγαπητό μπαρόβιο. Απόψεις και αναλύσεις πάνω σε ένα ποιήμα/στίχο μπορεί να υπάρχουν πολλές και είναι όλες τους καλοδεχούμενες. Είναι σημαντικό όμως το να γίνονται. Πώς αλλιώς θα καταλάβουμε τι θέλει να μας πει ο δημιουργός; Αν μόνο η δική μας ανάλυση μετράει τότε παύει να υπάρχει ουσιαστικά αυτή η επικοινωνία μεταξύ δημιουργού και ακροατή/αναγνώστη. Πράγμα που εν τέλη αναιρεί και το κύριο σκοπό του δημιουργού: το να προσφέρει.

Σύμφωνοι, πολλοί τραγουδιστές δε δίνουν και πολλή σημασία στο στίχο τόσο που και να μην τον ακούσουμε μάλλον κερδισμένοι θα βγούμε... δυστυχώς. Στην περίπτωση του Θανάση όμως, αν κρατήσουμε μόνο τη μουσική τα καταστρέφουμε σχεδόν όλα. ¼χι γιατί η μουσική δεν είναι καλή αλλά γιατί ο συνδιασμός τους μας προσφέρει πολύ περισσότερα. Θα ήθελα να ανοίξω κι ένα σχετικό θέμα γύρω από τη σχέση στίχου/μουσικής που με απασχολεί, μολίς βρω λίγο χρόνο θα το κάνω σε καινούργιο thread. Αναμένετε ...
Το καλό σου το καλό μου
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:NANOURISMA 18 έτη 2 μήνες πριν, #2319

  • μπαρόβιος
  • μπαρόβιος's Avatar
προσθέτω ότι εγώ, προσωπικά, νιώθω βλάκας όταν ,μετά από κάμποσο, αντιλαμβάνομαι ότι διαβάζω κάτι χωρίς να καταλαβαίνω τι διαβάζω, γιατί έχω κουραστεί από το διάβασμα ή γιατί σκέφτομαι κάτι άσχετο από αυτό που διαβάζω, και αυτό γιατί απλά διαβάζω για να καταλάβω τι διάολο συμβολίζουν κείνα τα μαύρα σημαδάκια πάνω στο χαρτί και όχι γιατί μ'αρέσει απλά να τα κοιτάζω. εκτός βέβαια αν είναι ιδεογράμματα όπου αντικειμενικά έχουν και αισθητική αξία. αλλά βέβαια δε λέω ότι \"έτσι έχουν τα πράγματα\"...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:NANOURISMA 18 έτη 2 μήνες πριν, #2320

  • [siris]
  • [siris]'s Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 194
  • Κάρμα: 0
μπαρόβιος έγραψε:
μα , αδερφέ μου, πως είναι δυνατό να ακούς ένα τραγούδι ή να διαβάζεις ένα ποίημα και να μην προσπαθείς να καταλάβεις τι θέλει να πει τελοσπάντων ο έρμος ο ποιητής! είναι σαν να βλέπεις το συνομιλητή σου και να βλέπεις τι ωραίος που είναι και πόσο όμορφα κουνά τα χέρια του και άλλα πολλά αλλά να μην τον ακούς. είναι τουλάχιστο βλακώδες...

αγαπητέ μπαρόβιε επισκέπτη μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοώ ή δεν το εξέφρασα σωστά έστω. Ο χαρακτηρισμός, βέβαια, \"βλακώδες\" δεν νομίζω πως ήταν εύστοχος. Τέλος πάντων.
Δεν είπα ότι δεν πρέπει να προσπαθείς να καταλάβεις τι εννοεί ένα τραγούδι η ένα ποίημα. Αν είναι δυνατόν! Τότε γιατί να το ακούς άλλωστε! Απλά είπα ότι ο καθένας μπορεί να καταλαβαίνει κάτι άλλο, κάτι διαφορετικό ή κάτι παραπάνω από τον άλλον. Και γι αυτό νομίζω ότι η ανάλυση ναι μεν μπορεί να ανοίξει μερικούς δρόμους αλλά τόσοι άλλοι θα μείνουν σκοτεινοί. Δώσε την δική σου ερμηνεία κι ας είναι εκτός του πλαισίου σκέψης του δημιουργού. Δεν χάθηκε ο κόσμος. Δεν σημαίνει ότο δεν σε άγγιξε το τραγουδί.
Δεν ξέρω αν είναι λάθος, αλλά αυτό πιστεύω.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: