Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Β. Καρράς - Σ. Μάλαμας

Re:Β. Καρράς - Σ. Μάλαμας 14 έτη 11 μήνες πριν, #28795

  • nearxos
  • nearxos's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 8
  • Κάρμα: 0
την τετάρτη που μας πέρασε βρέθηκα σε μια ταβέρνα στην οποία ακούστηκε κάποια στιγμή η \"Πριγκηπέσσα\" στην εκτέλεση τυ Σ.Μάλαμα, οπότε ακούω από το τραπέζι πίσω μου \"Είδες που σου'λεγα οτι το τραγούδι αυτό το έχει βγάλει κι άλλος εκτός από τον Καρρά;\"
:lol: :lol: :lol:
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Για ένα ταγάρι... χιλιάρικα!!! 14 έτη 11 μήνες πριν, #28800

  • sonoro
  • sonoro's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 200
  • Κάρμα: 1
Βαλίδορος έγραψε:
Δεν ξερω αν ο Καρρας \"καταργεί τα όρια ανάμεσα στα είδη του τραγουδιού.\" ή τα μπουρδουκλώνει, πάντως δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνει....
Αν θυμάστε και την εποχή με ΠΥΞ ΛΑΞ!
Τι ήταν αυτό; B)
(ελαφρό)Λαϊκό(ελαφρό)Ροκ;
Δηλαδή ενα περίεργο ευάκουστο πραγματάκι... όμορφο βέβαια!

Εγω άκουσα την Πριγκιπέσα, σε ένα ταξί μέσα και σε ποιον σταθμό; Ποιόν άλλον; Derti ¸φ¸μ... εκεί που ειχα ξανακούσει το \"Τσιγάρο Ατέλειωτο\" απο το live!

Κακά τα ψέματα, ο Μάλαμας λαϊκίζει καμία σχέση το \"Δρόμοι\" με τις \"Ασπρόμαυρες ιστορίες\". Και στο κάτω κάτω βέβαια, ο Καρράς είπε τραγούδια του Μάλαμα, όχι ο Μάλαμας το \"Δηλητήριο\" του Καρρά... λέμε τώρα :blink: !

Δεν θα ήταν ψωνίστικο από μέρους του Μάλαμα να πει:
\"Τα τραγούδια μου έχουν ποιότητα, δεν είναι για τα μούτρα σου\";;;
Εγώ θα του απάνταγα:
\"Ίσα ρε βλάκα, ναούμε :mad: \"

Και στο τελευταίο σκυλάδικο πλέον ακούγεται η \"Πριγκιπέσα\" και το \"Τσιγάρο ατέλειωτο\", ας το face it, επιτέλους... :dry: :(Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: Βαλίδορος, στις: 08/04/2009 10:46
Σωστος.
Καταρχας, αν υπάρχουν \"διαχωριστικες γραμμες\" στο ελληνόφωνο τραγούδι, μη τις πολυψάχνετε στη μουσική.
Και τα δυο χωριά στα χαμηλά του ποταμού από τις ίδιες πηγές αντλούν λίγο ή πολύ και κυρίως από την εν γένει ντόπια παράδοση.

(Ειδικά όλη αυτη η φουρνιά δημιουργών που ωρίμασε στη δεκαετία του '90, η γνωστή και ως \"γενιά των τραγουδοποιών\", είναι για τα καλά βουτηγμένη στις λαϊκο - παραδοσιακές φόρμες, μουσικούς δρόμους και ήχους, μη εξαιρουμένου του Θανάση βεβαια. Και όπως είναι γνωστό, λαϊκότροπα τραγούδια ο Σωκράτης δε ξεκίνησε να γράφει περσι, ενώ η πολύ ενδιαφέρουσα και δημιουργική άποψή του για το χειρισμο της \"παραδοσης\" αποτυπώνεται ακόμα και σε δίσκους όπως τα \"Παραμύθια\" και το \"¸να\".)

Το θέμα ωστόσο δεν είναι στη καθαρά μουσική πλευρά και στη ταυτιση του όρου \"λαϊκο τραγούδι\" με καποιες μουσικες φορμες και ήχους. Είναι στη μοιρα ενος τραγουδιου που γινεται \"λαϊκο\" κατα κυριολεξία (επιβεβαιώνοντας την αρχικη σημασία του όρου), η οποία σημαίνει ότι ο καθενας θέλει να το πιανει στο βρωμόστομά του.
Γιατί όχι;
Πρέπει όλοι οι δημιουργοί να κανουνε τις παραξενιές του Χατζιδάκι που δεν ήθελε επανεκτελέσεις των παλιών (και πιο αγαπημένων απο το κοσμο) τραγουδιών του από άλλους;
Κι αν ο Μάλαμας πήρε και το κατιτις του, είτε σε ταγάρι είτε σε γιάπικο χαρτοφύλακα, μαγκιά του. Και σε καλή μεριά.

ΥΓ. Οι πυξ λαξ της περιόδου 92 - 95 που έκλαιγαν τις χαμενες αγαπες τους με ποτισμένα στο αλκοολ ηλεκτρικα... συρτά, μου άρεσαν κι εμενα πολυ. Εκτός απο το \"Αστη να λεει\" που εδωσαν στο Καρά, έδωσαν και στο Νικο Νομικό το \"Θέλω τα ματια της να τα ξεχάσω\".
Καργα καψούρα, αλλα τουλάχιστο απο αξιους εκπροσώπους του είδους και με τη συνθετική κλάση που ειχαν οι Πυξ Λαξ στις καλές στιγμες τους B)
Και φέρε πάγο φέρε πάγο
να δεις το οινόπνευμα πώς σε κάνει μάγο
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Β. Καρράς - Σ. Μάλαμας 14 έτη 11 μήνες πριν, #28801

  • agapios
  • agapios's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Έμπειρος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 159
  • Κάρμα: -2
nearxos έγραψε:
την τετάρτη που μας πέρασε βρέθηκα σε μια ταβέρνα στην οποία ακούστηκε κάποια στιγμή η \"Πριγκηπέσσα\" στην εκτέλεση τυ Σ.Μάλαμα, οπότε ακούω από το τραπέζι πίσω μου \"Είδες που σου'λεγα οτι το τραγούδι αυτό το έχει βγάλει κι άλλος εκτός από τον Καρρά;\"
:lol: :lol: :lol:

Μα είναι τελείως λογικό να το έχει βγάλει κι άλλος, ένας τυχαίος, ένα δεύτερος, ένας... ένας... εκτός από τον μεγάλο Βασίλη Καρρά.

Μεταξύ μας τώρα (μεταξύ ημών των Κοιλαδιτών) ο καθένας, αν του επιτρέπεται, έχει δικαίωμα να τραγουδά όποιο τραγούδι θέλει. Θα κριθεί εκ του αποτελέσματος. Άκουσα μια φορά την εκτέλεση του Καρρά και διαπίστωσα ότι δεν προσπαθεί να το πει όπως ο δεύτερος, ο τυχαίος Μάλαμας, αλλά το φέρνει στο δικό του στιλ. Αν τα έχει αυτό που ακούγεται αρέσει στο κοινό στο οποίο απευθύνεται τότε τα πήγε καλά. Αν όχι, ήταν μια άτυχη στιγμή ενός τραγουδιστή ο οποίος για χρόνια ήταν μεγάλο όνομα στο είδος του αλλά εδώ και πολλά χρόνια έχει χαθεί (τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται).

Για να το συνεχίσω όσο μπορώ και για να έρθω σε πλήρη αντιδιαστολή με το πρότερο ύφος μου (δηλαδή να γίνω ασυνεπής) ο Καρράς έχει χαθεί, σε αντίθεση με την απόλυτη ελληνίδα-κύπρια σταρ, την Άννα Βίσση, η οποία όσα χρόνια και να κάνει να βγάλει δίσκο και ότι ηλιθιότητες κι αν πει παραμένει στην τηλεόραση (στην καρδιά μας) η απόλυτη, η καταπληκτική, η πρώτη, η σούπερ, η ΣΤΑΡ....

'Οπως καταλαβαίνετε τα τελευταία ήταν άχρηστα αλλά τα γράφω επειδή μπορώ.<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: agapios, στις: 18/05/2009 11:17
Μην υποτιμάτε την αξία των τρελών, των εκκεντρικών και των ονειροπόλων. Κάθε Αρθούρος χρειάζεται τον Μέρλιν του...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Β. Καρράς - Σ. Μάλαμας 14 έτη 10 μήνες πριν, #29068

  • asxetos13
  • asxetos13's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Έμπειρος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 154
  • Κάρμα: 0
Χρόνια ακούγονται σε μαγαζια τραγούδια του Σωκρατη από αυτούς που εμφανίζονται νωρίς...
Τι έγινε δλδ?
Ξεπούλημα του Σωκράτη είναι αυτό?
Τώρα ότι βγηκε και σε δίσκο από τον Καρρά αυτό απλά προκαλεί γέλιο όπως χρόνια τώρα προκαλέι ο συγκεκριμένος αοιδός
Σεμ ολντού ασίκ λαρί
άνθρωπέ μου τί ξεφτίλα
να σου χαλάνε το όνειρο
και συ να τους αφήνεις.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Β. Καρράς - Σ. Μάλαμας 14 έτη 9 μήνες πριν, #29352

  • Καπελέτος
  • Καπελέτος's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Ανώτερος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 51
  • Κάρμα: 0
Το κακο ειναι οτι εχω βαρεθει να ακουω για το καινουριο τραγουδι του Καρρα την πριγγιπεσσα.
Αν τα εδεινε ας πουμε στον Μητροπανο δεν θα ειχαν και τοσο προβολη?
Παντος εγω θα διαλεγα τον Θεμο Αδαμαντιδη που εχει και φωναρα το παιδι αλλα δεν ξερει τι να την κανει.!


Ειπα και γω τις λαλακιες και την κανω....
Φιλια
Α! Ναυπακτο σου ερχομαιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
Ε καλα και αρχαια ολυμπια
και Πατρα να μην παμε?
Να παμε να παμε!<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: Καπελέτος, στις: 07/07/2009 12:48
Καλυτερα να πεσει αλεπου στο κοτετσι σου παρα Αθηναιος....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Β. Καρράς - Σ. Μάλαμας 14 έτη 9 μήνες πριν, #29399

  • pelargos
  • pelargos's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Kαι για να λεμε και καποια πραγματα σωστα ο Καρρας εχει ξοδεψει πολλα απο τα λεφτα που εχει βγαλει για σκοπους που ελαχιστοι απο εμας εχουμε αξιωθεί να δωσουμε εστω και ενα ευρω.
Μην αφοριζουμε καποιον μονο και μονο επειδη δεν μας αρεσουν τα τραγουδια του.Ο Καρρας (και αν θελετε αποδειξτε μου το αντιθετο γιατι δεν ειμαι και πολυ της τηλεορασης και δεν εχω εικονα του σταρ συστεμ) εχει μια αρκετα αξιοπρεπή σταση και εχει πει ωραια λαικα τραγουδια.Τα σκυλαδιακα δεν ειναι κατα αναγκη κακα.ειτε μας αρεσει ειτε οχι ειναι κομματι της κουλτουρας μας και εκφραζουν τους περισσοτερους ελληνες.Εμεις εχουμε την ατυχια να ειμαστε πιο εξυπνοι και ψαγμενοι απο τους αλλους και εκτος του οτι ακουμε αλλη μουσικη (ψαγμενη), ζουμε με απαρέγκλιτες τις αρχες μας (αναρχοκομουνιστικοφιλελευθεροοικουμενοπολιτιστικες) και απαιτουμε και απο τους αγαπημενους μας καλλιτεχνες να κανουν το ιδιο.( λεσ και δεν ο Καρρας ειναι κραχτης στα σκυλαδικα και οχι τα αφωνα γκομενακια που τα βαζουν να βγαζουν τα μεμε τους εξω (κράχτης, ο=Άνθρωπος ή αντικείμενο που χρησιμεύει για να τραβάει την προσοχή προς όφελος κάποιου άλλου αντικειμένου ή ανθρώπου)
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: